top of page
Schoolgirl with Books

Barbarları Beklerken Fanzin 11. Sayısı Yayında

Sanat Öldü! Yaşasın Sanat!


Barbarları Beklerken Fanzin
Barbarları Beklerken Fanzin Sayı:11

Bugün kaybımız yeni bir şey söylemek mi yoksa yeniyi anlamlı bir şekilde söylemek mi? Biz ikincisinden taraf oluyoruz. Çünkü anladık ki Türkiye'de her şey vitrin taraftarları tarafından belirleniyor. A'nın metni yeni bir kanonun en yeni müeffili olarak yayımlanıyor. B ona yakın durduğu için alkışlanıyor. Edebiyat'a saygı gösterileri düzenleniyor. Fakat isimler bu saygının hangi anlamını taşıyor tartışılır.


Türkiye her sabah yeni bir kanonlaşmaya uyanıyor. Bu kanonlaşmayı en özet hâliyle isimler kanonu olarak anabiliriz. Enis Batur'un yahut Ataol Behramoğlu'nun çalıp da giremeyeceği kapı, yayınevi, dergi, etkinlik yoktur Türkiye'de. Birbirimizi kandırmayalım. Biz mimikler ve jestlere bırakamayacak kadar eleştirinin hayati bir set çekme gücüne sahip olduğunu biliyoruz. Kanon, yan yana gelmezlerin yan yana geldiği andır. Ondan sonra dergi çıkarsak ne, iyi şiir yazsak yayınlasak ne!


Kanon hâliyle kendi kendine oluşmuyor. Davet var ve davete icabet uzak yerden değil. Türkiye retorik sahasındayız! Retorik, söylemi yanına çağırıyor. Son hamle imajla taçlandırılıyor. Tersten gidenin her zaman doğru yola çıkacağını kim söylemiş? İşte o yolda beş benzemezi 'sanat namına' yan yana getirenler Türkçe şiire ihanet etmektedir.


Beklerken unutmayacağız!


***


Barbarları Beklerken 11. sayısıyla yeni bir döneme giriş yapmış bulunmaktadır. Artık edebiyatın hayata döndüğü ân'ı arzuluyoruz. Artık hayatın politikasını sanatla birleştirdiğimiz ân'a yaklaşıyoruz. Bu ân'ı yakınlaştıran dostlarımıza teşekkür ederiz. Bir şeyler yaşamıyordu biz de öldürmeye karar verdik.


Sanat öldü! Yaşasın Sanat!


Ücretsiz indirmek ve okumak için: Barbarları Beklerken Fanzin Sayı 11


Bu sayıya katkı sunan isimler:


Ömer Burçin Özkişi, Özgür Balaban, Alihan Çetiner, Dolunay Aker, Erman Akçay, Cemal Akyüz, Hakan Kaya, Tamer Gülbek, Öztekin Düzgün, Onur Tuna Bozbey, Umut Yalım, İsa Balcı, Komün Dergi, Zeynep Sönmez, Emre Albayrak, M. İnan Filiz, Orçun Güzer, Özgür Soylu, Doğan Korkmaz, Hüseyin Korkmaz, Sultan Gülsün, Hüseyin Gökçe, Sercan Apaydın, Erkan Tuncay.


Yayıma Hazırlayan: Dolunay Aker


Yayım ekibi: Ferit Sürmeli, Dilay Kababıyık, Dolunay Aker, Ömer Burçin Özkişi, Hakan Kaya


Kapak Tasarım: Hakan Kaya


İletişim: barbarlaribeklerken@gmail.com
Twitter: @BarbarlarB

Comentarios


Schoolgirl with Books
bottom of page