top of page
Schoolgirl with Books

Betül Fırat - "Mavinin Fecri" ve "Mihrinin Hicranı"

Yazar ve şair Betül Fırat'ın "Mavinin Fecri" isimli denemesi Göl Kitap, "Mihrinin Hicranı" isimli şiir kitabı ise Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.Mavinin Fecri


Yazar Betül Fırat’ın “Mavinin Fecri” kitabı Göl Kitap tarafından Aralık 2020’de okurla buluştu. Deneme kategorisinde yayımlanan kitapta yazarın birçok konuda kaleme aldığı yazılarını okuyabilirsiniz.


Betül Fırat, “Mavinin Fecri” isimli deneme kitabının önsözünde:


“Hayatı ne kadar da planlı yaşamaya çalışsak bazen yollar değişir; başka yerlerde buluruz kendimizi. Önemli olan insanın kendisini bulabilmesidir. Bulduğunuz insanı şekle sokabilmek ve herkesin tanımlayabilmesini sağlamaktır. Okumak da yazmak da mavi de ayrı birer tutkudur içimde. İçim içime sığmaz bazen taşar. O taşanlardan yakalayabildiklerimi kalemim aracılığıyla kâğıda ve dolayısıyla da siz okurlara aktarmaya çalıştım. Çoğu zaman fazladan bir çaba harcamama gerek bile kalmadı; kendiliğinden döküldü kelimeler. Yakalayabildiklerim diyorum çünkü; beynime bir çip takılsa ve aklımdan geçenler anbean kaydedilse muhtemelen adımı daha önceden duymuş olurdunuz ve bu yazılan beşinci kitabım olurdu. Öyle bir teknoloji gelişmediği için şimdilik bununla yetinmenizi rica edeceğim. Emin olun susmayan bir beynim var. Alarm çanları çalar içimde. Barış, sevgi, adalet, aşk arıyorsanız; barış, sevgi, adalet ve aşk olsun diyorsanız aynıyız. Kulak verin sözlerime, yanlışsam ya da yalnızsam düzeltin. Hayat boş geçirilmeyecek kadar güzel evet ama biz hayatı biraz daha anlamlandırmak, hayattaki ve kendimizdeki eksiklikleri biraz daha vurgulamakla yükümlüyüz. Hayat toz mavi değil. İçindeki yalnızlıkları, acıları, kızgınlıkları, haksızlıkları, bizi inciten kısımlarını çekip alsalar da yerine bol mavili umutlu bir gelecek ve çokça dondurma koysalar. Sizlerle paylaştığım aslında içimdekiler, içimden söyleyip de dışıma çıkamayanlar. Kalemim benimle birlikte yaşar, benimle nefes alır, benimle canı acır ve benimle kanar içi. Kalemime zayiat gelmesin; kırılmasın diye yazmayı tercih edenlerdenim. Mesleğimi sevmemin yanında kendime bir arka bahçe kurma fikri güzel geldi bana. Yazılarımı ölümsüzleştirmeye, biraz da ‘yayımlamalısın’ ısrarlarına daha fazla karşı koyamadım. Sizi gizli gönül bahçeme davet ediyorum. ‘Mavinin Fecri’ ile karanlık ve aydınlığı birleştirmek istedim, o yüzdendir ki fecir: şafak, tan, gün ağarması olan bir ad kullandım. Mavinin Fecri yani mavi şafak benim içimdeki en karanlık ve aynı anda aydınlanan yanım. Umarım satırlarım yüreğinize dokunabilir. Şimdiden sizlere keyifli okumalar; barış, sevgi, adalet ve aşk dolu yarınlar dilerim.” diyor.


Kitap için ne dediler:


"Betül Fırat’ın 'Maviliğin Fecri' adını verdiği elinizdeki eseri, kendisi gibi farklı ve özel bir çalışmadır. 'İnsan annesiyle daha çok konuşmalı, babasına daha çok sarılmalı. Annen en iyi sırdaşın, baban en iyi yoldaşındır.' diyerek son yıllarda zayıflayan, kopma noktasına gelen aile bağlarına vurgu yaparak başladığı satırlarına şiirsel bir dille devam ediyor. Sizi mütevazı ve bir o kadar da duygusal bir mavi yolculuğa çıkarıyor. 'Maviliğin Fecri' âdeta sizi içine çekip sarmalıyor. Bu mutlu yolculukta ben okuyuculara keyifli okumalar dilerim." - Dr. İsmail BOZKURT / 2020 Hüzün Beyitleri Yazarı


Yayınevi: Göl Kitap


Sayfa Sayısı: 112


Ebat: 13,5x21 cm


Baskı Yılı: Aralık 2020


Kategori: Deneme 

Mihrinin Hicranı


Betül Fırat’ın “Mihrinin Hicranı” isimli şiir kitabı Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’ta Eylül 2021’de yayımlandı.


Betül Fırat, “Mihrinin Hicranı” isimli şiir kitabının önsözünde:


“Deneme türündeki Mavinin Fecri kitabımdan sonra, şiir ve yazın türünde olan ikinci kitabım Mihrinin Hicranı ile okurlarla buluşma heyecanı yaşıyorum. Mihri güneş, sevgi, aydınlık için kullanıldığı gibi eylül anlamı da taşımaktadır. Kitabın anlamını tamamen okuyucunun takdirine bırakmak geçti içimden. İnsanlar neler düşünür, neler hisseder diye düşündüm. Yarım kalan bir aşkı düşünmez mi insan; düşünür. Hayatı, hissettiklerini, yaşadıklarını, yaşayamadıklarını düşünür mesela. Karamsar olduğumu düşünenler olabilir, gayet doğal. Sadece içimden geçip kalemimden düşenler okurla paylaştıklarım. Şiir okurken en önem verdiğim şey kelimelerle nasıl oynandığı değil; bana nasıl hissettirdiği olur genelde. O yüzden de içinizde iyi kötü bir hissi harekete geçirebildiysem amacıma ulaşmış sayabilirim kendimi. Ben insanların ruhuna, kalbine ve aklına dokunabilmeyi seviyorum. İnsanlara kalkıp büyük büyük şeyler yapmaya gerek olmadan nasılsın diye sormak veya ne hissettiğini paylaşabilmek en büyük mutluluk bence. Herkes anlaşılmamaktan yakınırken; içimi de görmesinler diye üstün çaba sarf ederken ben bunlara gerek görmedim. ‘İçin dışın bir olsun’ derler; öyle olsun diye uğraştım. Uzun yıllarımı aldı Mihrinin Hicranı’nı oluşturmak. Kararsız da kaldım tabii ki yayımlanıp yayımlanmaması yönünde. Yazmak ruhumun yorgunluğunu aldığı için sürekli bir aktarım içinde olmuşum fark etmeden. Kalemimden kâğıda geçenler şimdi size hitap etmek için düzenlendi. Kurgu da olsa içimden geldiği gibi yazmayı tercih etmişimdir. Zamana, hayale, kırgınlıklara, azlığa-çokluğa, yaşamaya-yaşamamaya, sevmeye-sevilmemeye ve içinde bulunduğumuz evrene çokça kafa yormuş olsam gerek. İsyan etmeden sitem etmekte buldum yolu. Takdirlerinizle ‘Şair’ mertebesine çıkmak en güzel destek olsa gerek. ‘En zoru, şiir yazmak’ der bilenler. Sadece şiirler değil aforizmalar, gün bitimi yorgunlukları, olanlar olmayanlar da var bu kitapta. Hicran bir insanın yüreğidir. İnsanları ele veren her zaman gözleri olmayabilir. Hissettiği ve hissettirdiği kadar aşk aşktır, sevgi sevgidir ve yaşam yaşamdır. Siz ne hissediyorsanız odur gerçeğiniz.” diyor.


Kitap için ne dediler:


“Şiir, öyle nazik bir ruh halidir ki, insan engelleyemez kendini. O; doğar, büyür, yaşar ve yaşar, ölüm asla mümkün değildir şiir için. Şairi, doğası gereği toprak olsa da eskimez, hep taze ve yeni kalır.” - Yazar ve Şair Erol KARATEKİN


“Gülerken de ağlarken de çocuk olur aslında insan. Kalbini küçük parmaklara emanet eder ama büyük kelimeler, büyük şiirler bırakırsın dünyaya. Okundukça sen hiç tanımadığın insanlara düşer kelimelerin. Mihrinin Hicranı kitabında hangi yaprak kime dökülür, hangi ay ya da hangi mevsim hatırlanır bilmiyorum. Bana hep Eylül’ü hatırlatır; güneşini en çok sevdiğim mevsimi. Duygu kadını olarak yola çıkmasa da hayatın seçtiği, hayatın güldürüp ağlattığı şairin duyguları kalemine sığmamış, dizelere dökülmüş. Her insanın bir durağı vardır. Kimi Hüzün limanında bekler. Kimi de beklerken güler. Mihrinin Hicranı hüzün limanında bekliyor hissi uyandırdı bende.” - Şair Osman CENGİZ


Yayınevi: Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık


Sayfa Sayısı: 318


Ebat: 13x19,5 cm


Baskı Yılı: Eylül 2021


Kategori: Şiir 

Betül Fırat


Betül Fırat
Betül Fırat

13 Ekim 1984 yılında Amasya İli Taşova İlçesi Yayladibi Köyü’nde doğdu. Astsubay baba ve ev hanımı annenin dört çocuklarından ilki. İlköğretimini Ankara ve Diyarbakır’da, liseyi ise Diyarbakır Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. 2010 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde lisansını, 2018 yılında da Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisansını tamamladı. 2012 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Samsun’da başladığı ziraat mühendisliği görevine Ankara’da devam etmektedir. Amasya, Ankara, Şırnak-Cizre, Diyarbakır, Samsun illerinde bulunmuş ve birçok ili gezme fırsatı yakalamıştır. “Farsak ve Sessiz Çığlık Projeleri”nde yer almış, çeşitli eğitimler almış ve vermiş; aynı zamanda hizmet içi eğitimler akabinde eğitim görevlisi olmuştur. Hayatının belli bir döneminde sporla ilgilenmiş, yüzde kırk bedensel engelli olması dolayısıyla lisanslı sporcu olarak Türkiye Engelli Bayan Halter (Bench Press) Şampiyonası’na katılarak ikinciliği yakalamıştır.


Yazmaya lise yıllarında başlamıştır ve hâlâ devam etmektedir. Bazı yazıları Posta Gazetesi Çengelli İğne Köşesi’nde “Doğamızın Gereği” ve “Kabul Olmak” başlıklarıyla, diğer eserleri de çeşitli web sitelerinde yayımlanmıştır. Okumayı ve yazmayı tutku haline getirmiştir. “Mavinin Fecri” ve “Mihrinin Hicranı” olmak üzere iki kitabı bulunmaktadır.


Göl Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisinde hem kültür kurulunda yer almakta hem de dergide köşe yazarlığı yapmaktadır. Çeşitli web gazeteleri ve edebiyat sayfalarında köşe yazarlığına devam etmektedir. Sosyal Medyada “Paradoks Okur Yazar” olarak bilinen yazar çeşitli platformlarda kitap tanıtımları yapmaktadır. Aynı zamanda Yazar Betül FIRAT youtube kanalında şiirleri seslendirilmekte ve bestelenmektedir. Ayrıca “Edebiyat Sanat Meltemi” web sayfasında yöneticilik ve yazarlık yapmaktadır.

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page