top of page
Schoolgirl with Books

Bünyamin Tan - Piroman

Güncelleme tarihi: 24 Tem 2023

Spekülatif kurgularıyla tanınan ödüllü yazar Bünyamin Tan'ın ilk romanı Piroman, çocukluğundan itibaren ateşe hükmetme yeteneği olan bir adamın hikâyesini anlatıyor.


Piroman
Bünyamin Tan - Piroman - PND Kitap

1987 Eskişehir doğumlu Bünyamin Tan, lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Aynı üniversitede, yüksek lisansını Eski Türk Edebiyatı alanında yapan yazar, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak MEB’e atandı.


Pek çok akademik dergide makaleleri, edebiyat dergilerinde yazıları ve spekülatif kurguları yayımlanan Bünyamin Tan’ın Ruh Fotoğrafçısı, Emanetteki Ruhlar ve Karanlıktan Gelenler isimli öykü kitapları bulunmaktadır. Pek çok kolektif kitapta da ortak yazar olarak yer alan Tan’ın edebiyat, tarih, felsefe, psikoloji, sosyoloji, mitoloji, arkeoloji, sinema ve siyaset alanlarında da çalışmaları bulunmaktadır.


Bünyamin Tan
Bünyamin Tan

2021 yılında Fabisad GİO Yayımlanmamış Öykü Ödülleri’nde, Öykü Başarı Ödülü’nün sahibi olmuştur.


PND Kitap etiketiyle yayımlanan Piroman, yazarın ilk romanıdır.


Kendiliğinden yanma fenomenlerinin tarih boyunca örnekleri görülmüş, fakat herhangi bir geçerli açıklaması yapılamamıştır. Kimileri bilimsel kimileri parapsikolojik olgularla bu vakaları açıklamaya çalışmıştır.


Bünyamin Tan ise Piroman’da, kendiliğinden yanma fenomenine kendi üslubuyla bir bakış açısı getiriyor. Geniş çaplı araştırmalara dayanan çalışmalarıyla tarihteki içten yanma vakalarını da referans alarak kendi korku evrenini yaratıyor.


Çocukluğundan itibaren ateşe hükmetme yeteneği olan bir adamın hikâyesi Piroman. Bu yeteneğini salt kötülük için kullanan Ateş’in, kurbanlarını yakma biçimine hiçbir bilimsel açıklama getirilemiyor. İçten içe yanan insanlar, kadın kurbanlar, alev topları, nereden geldiği anlaşılamayan sarı sıvı ve Ateş’in şeytani sırrı.


"Ateş, kurbanlarını yakarak seri cinayetler işleyen psikopat bir katil mi, yoksa doğaüstü güçlerle donatılmış, daha yüksek amaçlara hizmet eden kötücül bir ruh mu?"


Piroman'ı kitapyurdu.com üzerinden temin edebilirsiniz.


 

Yayınevi: PND Kitap


Yayına Hazırlayan: Pandabiyat


Kapak Tasarımı: Sena Mavi


Sayfa Sayısı: 148


Ebat: 13x19,5 cm


Baskı Yılı: Temmuz 2023


Kategori: Spekülatif Kurgu/Roman

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page