top of page
Schoolgirl with Books

Enver Karahan - Bir Yanılsamanın Tragedyası / Öyküler

"Işığa hasret kalmış bir kentin yıkıntılarını andırıyorum. Uğultu gidiyor, karanlık gidiyor, annemin sesi..." Enver Karahan'ın öykü kitabı, Bir Yanılsamanın Tragedyası, Liman Kültür Yayınevi etiketiyle yayımlandı.


Bir Yanılsamanın Tragedyası
Enver Karahan - Bir Yanılsamanın Tragedyası - Liman Kültür Yayınları

Enver Karahan'dan sıra dışı bir öykü kitabı! "Bir Yanılsamanın Tragedyası" Liman Kültür Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluşuyor. 180 sayfa ve 25 öyküden oluşan kitabın ön sözü yazar Erdal Çakıcıoğlu’na ait. Enver Karahan “Zamana Yenik Düşler” başlıklı şiir kitabından sonra kaleme aldığı "Bir Yanılsamanın Tragedyası" içeriğinde yer alan durum/kesit öykülerinde, kaygı ve ruhsal çöküntülerin oluşturduğu insan hallerine ve toplumsal sorunların yaşam üzerinde yarattığı olumsuzluklara değiniyor.


"Bir Yanılsamanın Tragedyası" seçkin kitapevleri ile Online Kitap sitelerinden temin edilebilir.

Tanıtım Bülteninden: Işığa hasret kalmış bir kentin yıkıntılarını andırıyorum. Uğultu gidiyor, karanlık gidiyor, annemin sesi... Geçen senelerdi, “kahvaltı hazır,” demiş ve gitmişti, sesini bu dünyaya bırakıp. Bense kalmıştım bu dünyanın küflü yaşantısında. Bir bardağın dibinde kalan çay gibiydim, soğuk ve acı. Bir konuşmada kırılan pot, anksiyete ataklarında beliren distopik kaygılar, bir şiire eklenecek kelimeyi yıllarca arayan bir şairin çaresizliğini yaşıyordum. Bir söz gelir hatırıma, kâğıt kalem telaşına düşerken, açık kalan pencereden giren bir kuşun kanadına tutunup uzaklaşır gider sözcükler. Şaşkın bakışlarım sallanan perdeye takılır. Katotonik halim tüm evi işgal ederken giganteuslar, karanlık boşluklardan alaycı bakışlarını serperler üzerime. Bir şarkı çalar radyoda, açarım sesini; yan dairedeki cenaze gelir aklıma önce radyoyu, sonra çenemi kaparım. Akvaryumdaki balıklarımı düşlerimden arta kalan kırıntılarla beslerim. Kapı paspasımın temiz oluşuna üzülen bir tek ben miyim? Kapı zilimin sesini düşünüyorum bir an, nasıldı diye. Kapıyı açıyorum, temiz paspasıma basıp zile başımı dayıyorum. En son ne zaman duymuştum bu sesi, hatırlayamıyorum... Enver Karahan 1983 yılında İzmir'de doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisat bölümü mezunu olup, Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitimine devam etmektedir.


“www.besincisanat.com” adresli (Beşinci Sanat) Edebiyat, Kültür ve Sanat sitesinin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmenidir. Öykü, şiir ve inceleme yazıları, çeşitli dergilerde/edebiyat sitelerinde yayımlanmaktadır. “Cumhuriyetin 100. Yılında İz Bırakan Kalemler,” Şiir Treni" ve "Öykü Dükkânı" adlı derleme kitaplarda yer aldı. Halen Kocaeli'nde yaşamını sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


 

Yayınevi: Liman Kültür


Sayfa Sayısı: 180


Ebat: 13,5x21,5 cm


Baskı Yılı: 2023


Kategori: Öykü

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page