top of page
Schoolgirl with Books

Ferhat Bezci - Asphodel

Ferhat Bezci'nin "Asphodel"i, Düşünce Yayınları’nın Biz Poetik serisinin ikinci şiir kitabı.


Ferhat Bezci
Ferhat Bezci - Asphodel - Düşünce Yayınları

Asphodel kitabı Düşünce Yayınları’nın Biz Poetik serisinin ikinci şiir kitabı. Nisan ayında duyurulan Asphodel’de ölüm, pişmanlık ve isyan konuları ağırlıkla yer alırken toplumsal ve teolojik konular da yer almakta. Ayrıca Asphodel kitabı hakkında 10 farklı poetik görüşe sahip şairden de objektif yorumlar, Ferhat Bezci’nin kendi sosyal medya hesabından şairlerden Asphodel Hakkında Düşünler ismiyle yayımlanmakta.


Ferhat Bezci


2000 yılının Nisan ayında İzmir’de doğdu. Liseye kadar olan eğitimini burada tamamladıktan sonra Balıkesir’in Edremit ilçesine yerleşti. Lise ve mezun senelerini burada geçiren Bezci, 2019 yılında Trakya Üniversitesinde sınıf öğretmenliği okumaya başladı. Yaklaşık iki-üç ay sonra şiirle tanışan Ferhat Bezci’nin ilk eserleri 2021 yılında çeşitli fanzin, dergi ve e-dergilerde yer aldıktan sonra 1 Mayıs 2021’de Naifçe Kültür Sanat ve Edebiyat dergisini kurdu. Bu süre zarfında da dergilere eser gönderen Bezci, başlıca; Varlık, Söğüt, Edebiyat Atölyesi, Yelkensiz, Eliz Edebiyat, Ruhsatsız gibi dergilerde yer aldı. Çeşitli dergilerde günümüzde de yer almaya devam eden Bezci’nin ayrıca İran’da çıkan Goroob dergisinde Farsçaya çevrilmiş bir şiiri de yayımlandı.


2022 yılının Nisan ayında Udumbara isimli şiir kitabının Fihrist Kitap’tan tekrar baskısı yapıldı. Son olarak Asphodel isimli dosyası, Muammer Hacıoğlu Şiir Yarışması'nda; Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. 

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page