top of page
Schoolgirl with Books

Ferhat Bezci - Udumbara

Naifçe Dergisi genel yayın yönetmeni Ferhat Bezci'nin ilk şiir kitabı Udumbara, Fihrist etiketiyle ön satışta.


Udumbara
Ferhat Bezci - Udumbara - Fihrist Kitap

Udumbara


Fihrist Kitap genel yayın yönetmeni Ömer Alkan’ın Udumbara üzerine yazdıkları:


Reddiyeci bir ateşin içten içe ısıttığı ve kaynattığı taneler, reddetmeyi bir keskin kılıç edasıyla hedefine savuran taneler… Katı ve buyurganlar, evet. Bir oyun edasıyla oynarken oyununu, isyana teşvik eden iri taneler… Umut dolu sözlerle başlayan ve ölümün üzerine düşen melankolik ifadeler…


Ferhat Bezci, ciğerine yüklendiği nefesinin genişliği hasebince yüksek perdeden sergiliyor performansını; ve iri nidalar arasında tümden bir yıkıma kapı aralıyor. İçindeki karabasan, gün yüzü dinlemiyor ve bol ünlemli konuşmalara meylediyor. Sahneyi alaşağı etmeye yemin edercesine bir büyük hitabet… Düzeni bozmaya yemin edercesine bir körkütük toplumcu umut… Ve tüm bunların ardına, düzeni ve düzenini yıkarcasına bir yalnızlık. Yarının kötü sonlarını hazırlayan bir gecenin loş oda yalnızlığı… Yalnızdık evet, yalnızız. Kavuşmak uğruna ölümü göze alacak denli yalnızız.


Sensizliği bir biletle yaraladım Tam on iki yerinden

Gündoğumu tanık olacak yüzyıllık kavuşmamıza Ve yüzyıllarca insanların yüzlerine vuracak Tüm sıcaklığıyla


Güneş’i biz ısıttık… Tüm insanlığın parmağı var bu işte! Acılarla, ayrılıklarla ve hasretle Evet, Güneş’i biz ısıttık!


Naifçe Dergisi genel yayın yönetmenliğini yapan Ferhat Bezci’nin ilk şiir kitabı Udumbara, Fihrist standartlarıyla şimdi ön satışta.Ferhat Bezci


Ferhat Bezci
Ferhat Bezci

2000 yılında İzmir’de doğan ve üniversite eğitimine Trakya Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünde devam eden Bezci, 2021 yılında Naifçe isimli kültür, sanat ve edebiyat dergisini kurdu. Dergi şu anda da yayın hayatına devam etmektedir. 2022 yılının şubat ayında Udumbara isimli ilk şiir kitabı çıkmıştır, bu ilk baskıdan sonra Fihrist kalitesiyle ağustos ayında ikinci baskısı gerçekleştirilmiştir.


Ferhat Bezci’nin şiirleri, başta Eliz Edebiyat, Yelkensiz, Söğüt ve Edebiyat Atölyesi olmak üzere çeşitli dergi, fanzin ve e-dergilerde yer almıştır. Bunun dışında İran’da bulunan Garoob Dergisi'nin eylül sayısında bir şiiri yayımlanacaktır. Bezci şu anda ikinci kitabını çıkarmaya yönelik çalışmalar içerisinde.


 

Yayınevi: Fihrist Kitap


Sayfa Sayısı: 42


Baskı Yılı: Ağustos 2022


Kategori: Şiir


Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page