top of page
Schoolgirl with Books

Hatice Dökmen - Kum Gibi

“Kum Gibi” gerçeğin tam da içinden çıkıp gelen bir roman.


Hatice Dökmen - Kum Gibi
Hatice Dökmen - Kum Gibi

“Kum Gibi” gerçeğin tam da içinden çıkıp gelen bir roman. Delikli Dağ’ın gazabından kaçıp suyun dibine sığınan Dara ve gelecekle ilgili büyük hayalleri olan Meryem’in hikâyesinde pek çok okuyucu kendini bulabilir. Çünkü onlar roman kahramanı olmaktan ziyade; ete, kemiğe ve duyguya bürünmüş gerçek bireyler. Dara ile Meryem zaafları, hayalleri, korkuları, aşkları ve hatalarıyla romanın içinde hayat buldular.


Romanda: değişken, inişli-çıkışlı ruh halleri, arayış, kurgulanmış gelecek, düşünün ardında sürüklenirken iç sesini bastırmaya çalışan gençler, düşlerle örtüşmeyen gerçekler, geleneksel olanla modern olanın çatışması, arada kalmışlık, göç, yersiz yurtsuzluk, insanlara dar gelen mekânlar, dar mekânlara sığamayanlar, aşkı yanlış yerde arayanlar, ait olmaya çalışanlar, yamanma ile ben olma savaşı verenler gibi insana dair birçok duyguyu ve yaşanmışlığı bulabilirsiniz.


2018 ve 2019 yıllarını kapsayan kurgu bir anlamda dönemsel bir roman olarak da algılanabilir. Suyun dibindeki yaşam ile Doğu’nun kaderinin zıtlıklarına da tanık olabilirsiniz bu kitapta.


Kısa sürede üçüncü baskısını yapan Kum Gibi’yi özellikle gençler çok sevdi. Okuyun, siz de seveceksiniz.


 

Alıntılar


Mürdüm gözlüden yanıt gelmedi. Gök gözlü kolyesini okşadı, mürdüm gözlü bilekliğini. Gök gözlü yolun karşısındaki gelinlikçiye baktı, mürdüm gözlü masadaki çentiklere... Sözleşmiş gibi ikisi de aynı anda lafa girdi.
“İnşallah yakında...”
“Hayırlısıyla yeni sezonda...”

Bilmedikleri, bilemedikleri, bilmek istemedikleri ya da adını koymadıkları, adını koyamadıkları, adını koymak istemedikleri veya bir adının olmaması gerektiği, olsa bile asla buna izin vermemelerinin kendi gelecekleri için şart olduğu, ince, cılız, dokununca eriyecek kadar saydam bir hüzün kapladı ikisinin de bedenlerini, yüzlerini, gözlerini, içlerini...
"Sabaha çıkacağımızı bilmediğimiz halde çalar saati kurup uyumaktır umut."

Biyografi: Hatice Dökmen


 

Yayınevi: Destek Yayınları


Sayfa Sayısı: 248


Kategori: Roman

Kommentare


Schoolgirl with Books
bottom of page