top of page
Schoolgirl with Books

Hilde ve Ylva Østby - Hafıza Hakkında Bir Kitap'tan 8 Alıntı

KaplumbaA Kitap etiketiyle yayımlanan ve "Denizatlarıyla Dalmak" alt başlığını taşıyan "Hafıza Hakkında Bir Kitap"tan 8 alıntı.


Hafıza Hakkında Bir Kitap
Hilde ve Ylva Østby-Hafıza Hakkında Bir Kitap

"Bir hafızanız olduğunu sanırsınız, hâlbuki hafızanız size sahiptir!"

"Beynin bölümleri yerden tasarruf etmek için bilgiyi olabildiğince benzer ve sınıflandırılabilir duruma getirmeye uğraşır, öte yandan hipokampüs olayların eşsiz yanlarını korumak için mücadele verir."

"Hatırlamak çevreye tekrar tekrar bakmak ve her seferinde aynı şaşkınlığı yaşamaktır."

"Anıların tiyatrosunda pek çok tuhaf değişiklikler olabilir."

"Unutmak yeniden yapılandırıcıdır ve esnek hafızamızın bir parçasıdır."

"Anılar kullanılmak içindir, müzede saklanmak için değil. Anı; geleceği görmenin, planların, düşlerin, hayallerin ön koşuludur. Doğa, yaşam için önemli bir işlevi olmasa böylesine kapsamlı, ama yine de hileci bir hafızaya ne diye yatırım yapsın? Hafıza ve gelecek hayallerde buluşur."

"Kurguları göz önünde canlandırmak, geleceği göz önünde canlandırmakla aynı sisteme dayanır. Gözümüzün önünde canlandırabileceğimiz neredeyse her şey gerçektir."

"Anıların tek başlarına bir şeyi sanat yapmaya yetmeyeceği açık. Dün gece gördüğünüz bir düşü yeniden anlatmakla bir roman yazmak arasındaki farkı yaratan biçimdir."

 


Hilde ve Ylva Østby
Hilde ve Ylva Østby

Hilde ve Ylva Østby


Hilde, 1975 doğumlu Norveçli yazar, fikir tarihçisi, gazeteci ve eski editör. İlk romanı 2013 yılında "Lexicon om lengsel" ismiyle yayımlandı. Eleştirmenler tarafından iyi karşılanan bu kitabından sonra kardeşi Ylva ile birlikte kaleme aldığı "Hafıza Hakkında Bir Kitap" 20 farklı ülkede yayımlandı.


Ylva, 1979 doğumlu Norveçli nöropsikolog ve yazar. Oslo Üniversitesi'ndeki doktora çalışmasını, çocukların ve gençlerin nörobilişsel gelişimi üzerine yaptı. Aynı üniversitede doktora sonrası çalışmalarına devam etmektedir.


 

Hafıza Hakkında Bir Kitap - Denizatlarıyla Dalmak


Nasıl oluyor da önem verdiğimiz şeyleri unuturken, önemsiz şeyler aklımızdan çıkmıyor? Her şeyi hatırlayan insanlar var mı? Peki ya her şeyi unutan? Bizi oluşturan hücreler dışında bir insanı yaratan hafızasından başka nedir? Benliğimiz, kimliğimiz ve düşüncelerimiz hatırladıklarımızdan ibaret.


1564’te İtalya Bolonya’da, dünyanın ilk gerçek üniversitesinde Dr. Julius Caesar, beyin incelemesi sırasında bir parça ortaya çıkarıyor. Denizatına benzeyen bu parçaya Latince “Deniz canavarı at” anlamında “Hipokampüs” adını veriyor ve mitolojiden kendini kurtaran modern hafıza doğuyor.


Hafıza Hakkında Bir Kitap, hafızanın arkaik tarihinden günümüzdeki deneylere kadar hafıza üzerine araştırıyor. Yazarlar, taksi sürücüleri, nöroloji uzmanlarıyla konuşup, her şeyi hatırlayan insanlardan, her gün kendini yeniden tanıyanlara kadar geniş bir kitleyle ile iletişim halinde hafızanın günlük hayattaki karşılığını arıyor.


Biri romancı diğeri nöropsikolog iki kardeş Hilde ve Ylva Østby, birlikte yazdıkları kitapta beynimizde denizatı şeklinde kıvrılmış olarak duran hipokampüsten başlayarak hafızanın derinliklerine dalıyorlar.Yayınevi: KaplumbaA Kitap


Çevirmen: Haydar Şahin


Sayfa Sayısı: 270


Kategori: Kurgu Dışı/BilimComments


Schoolgirl with Books
bottom of page