top of page
Schoolgirl with Books

İnci Yılmaz Şimşek - Bir Kutu Geçmiş

Eğitimci ve yazar İnci Yılmaz Şimşek’in ödüllü hikâyeleri “Bir Kutu Geçmiş” adlı kitapta buluşuyor!


Bir Kutu Geçmiş
İnci Yılmaz Şimşek - Bir Kutu Geçmiş - Mythos Kitap

İnci Yılmaz Şimşek’in etkileyici hikâyeleri, “Bir Kutu Geçmiş” toplumsal konuları ve insan deneyimlerini merkezine alıyor.


“Bir Kutu Geçmiş” İnci Yılmaz Şimşek’in ustalıkla kaleme aldığı yirmi hikâyeyi içeriyor. Hikâyeler, doğumdan yaşamın sonuna kadar insan deneyimlerini ele alıyor ve okuyucuları bazen tebessüm ettirirken bazen de duygusal anlar yaşatıyor.


Bu kitap, yazarın insan ilişkilerinden sokak hayvanlarına kadar geniş bir yelpazede farklı konuları işliyor. Ayrıca, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddet gibi önemli toplumsal konulara da ışık tutuyor.


Kitap, Mythos Kitap tarafından basıldı ve Yol Akademi Yayınları’nın düzenlediği 2023 Öykü Dosyası Yarışması’nı kazanarak basım desteği aldı. İnci Yılmaz Şimşek’in benzersiz üslubuyla kaleme aldığı hikâyeler, okuyuculara derin bir okuma deneyimi sunuyor.


“Bir Kutu Geçmiş,” ortaokul çağından itibaren herkesin ilgisini çekecek türden hikâyeler içeriyor. Kitap, Yol Akademi Yayınları tarafından düzenlenen 2023 Öykü Dosyası Yarışması’nı kazanan hikâyelerin basım masraflarını karşılayarak Mythos etiketiyle raflardaki yerini aldı. Kitapta, “Anılmaya Değer Öyküler Ödülü” kazanan ‘Bir Kutu Geçmiş’ adlı hikâyenin yanı sıra ‘Acilde İlk Günüm’ adlı hikâye de yer alıyor.


Ayrıca, İnci Yılmaz Şimşek’in Kaygusuz Abdal 12. Öykü ve Şiir Yarışması’nda Alanya Kale Ödülü’ne layık görülen ‘Bir Kedi ve Bir Adam’ adlı öyküsü de kitapta yer alıyor. Yazar, eserlerinin hızla tükenmesine vesile olan okuyucularına ve edebiyata katkılarından dolayı Yol Akademi Yayınları’na teşekkürlerini iletti.


İnci Yılmaz Şimşek

Arka Kapaktan


“Yalnızlığa tek yönlü bir bilet daha kesin, ben geliyorum,” diye yazmış İnci Yılmaz Şimşek. Bu cümle bile insanın yalnızlığını anlatmaya yeter de artar bile. İnsan yalnızdır! Acısını, hastalığını, üzüntüsünü ve karşılıksız sevdasının hüznünü tek başına yaşar. Herkes kendi yalnızlığını ve gözyaşlarını yüreğinin en derinlerinde gizler. Söylemek istediği hüzünlerini söyleyemediği gibi, ne kadar çok sevdiğini de söyleyemez. Yazar, tüm bunları hissetmekle kalmıyor, bilgilerini öyküleştirme ustalığında okuruna anlattığı olayları sanki sahnede izletiyor gibi güçlü algılar yaratıyor. Farklı kelimelerin ve söylenecek sözlerin var olduğunu gösteriyor. Anlatımı ise muhteşem; karanlıkta yeri belli olmayan yıldızların yerlerini gösterir gibi, içimizde saklı kalan duyguların gün yüzüne çıkmasını sağlıyor. Ve bir gerçeği daha hatırlatıyor; hepimiz, bir başkasının yüreğinde saklı kalan sözleri anlayabilecek ya da içimizdekileri olduğu gibi söyleyebilecek kadar güçlü olmadığımızı anımsatıyor. Yazarın öykülerinde bir kez daha anlıyoruz ki, insanın kalbi en korunaksız, en kırılgan olmakla birlikte acılara dayanışıyla en güçlü olanı…


‘Bir kutu geçmiş’ öyküsünde, “Belki de kendi çocuğu da olsa bu denli bağlanmamalıydı kendisini yok sayanlara…” diyen duygu dolu, insanın içine dokunan bu eseri okuyup kendi yaşadıklarınızı karşılaştırın. Belki siz de aynı duyguları hissettiğiniz, sizin söylemek istediklerinizi yazarın söylediği çok şey olmuştur. Yüreğinize dokunan, acıtan ve gülümseten kelimelerin altını çizin, sonra kitabı en sevdiğinize hediye edin. Sonra yazara da bir mektup yazın, bir imza gününe katılıp kendisiyle tanışın, kucaklaşın. Emin olabilirsiniz, o sarılmada sanki kırk yıllık bir dostunuza sarılıyormuş gibi hissedeceksiniz. Çünkü yazar İnci Yılmaz Şimşek’in bu sıcaklığı verebilecek, sevgi dolu, muhteşem bir insan olduğunu göreceksiniz. Bu dostluktan kendinizi mahrum bırakmayın. Siz de bir kutu geçmişinizi sorgulayın ve değişin, çünkü hayat her gün takvimden koparılan bir yaprak misali bitiyor.


Aşk Yazarı, Mustafa ÇİFCİ


Yayınevi: Mythos Kitap/Sayfa Sayısı: 115/Ebat: 13x20 cm/Baskı Yılı: 2024/Kategori: Öykü

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page