top of page
Schoolgirl with Books

Irmak Zileli - Her Şeyi Gördüm

Sessiz bir tanık, suç ortağı mıdır?


Her Şeyi Gördüm
Irmak Zileli - Her Şeyi Gördüm - Günışığı Kitaplığı

Çağdaş edebiyatımızın ödüllü yazarlarından Irmak Zileli, beklenmedik bir kaybın ardından altüst olan lisede gizemli bir tanıklığı hikâye ediyor. Sürükleyici üslubu, heyecan dolu ayrıntılarıyla gerçeğin peşine düşüyor. İlkgençliğin çarpıcı keşifleri ve yüzleşmeleriyle derinleşen roman, vicdan ve masumiyet üzerine düşündürürken, insanlık kadar eski bir sorunun cevabını arıyor: Sessizce tanıklık etmek, suça ortak olmak mıdır?

 

Gece yarısı gizlice okulun bahçesine sızan beş öğrencinin amacı, kuralları yıkmak, çılgın bir macera yaşamaktı. Ama tam tersi oldu. Arka bahçedeki kuyunun kapağını kaldırıp karanlığa seslenme oyunu, okulun emektar köpeği Tarçın’ı bir anda yaşamdan kopardı. Beş genç, iç hesaplaşmalarıyla birlikte derin bir sessizliğe bürünürken, her şeyi gördüğünü iddia eden gizemli bir tanığın yazdığı e-posta mesajları okulu karıştırdı. Eğitimciler de, veliler de telaş içindeydi...


Irmak Zileli
Irmak Zileli

Irmak Zileli


1978’de İstanbul’da doğan Zileli, sosyal antropoloji öğrenimi gördü. Televizyon ve dergilerde muhabirlik yaptı. Kurucularından olduğu Roman Kahramanları dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Remzi Kitap Gazetesi’nin yayın yönetmenliğini yürüttü ve “Devrik Cümle” adlı köşesinde yazılar biriktirdi. Geçmişte Cumhuriyet Bayramı’nın nasıl kutlandığını araştırdığı Bayram Çocukları (2004) ve Halit Refiğ’le söyleşisini içeren Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim (2009) adlı kitaplarının ardından, bir çocuğun 1980 darbesi sonrasının zor koşullarındaki yaşamını anlattığı ilk romanı Eşik (2011), 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Gözlerini Kaçırma’yı (2014) Gölgesinde (2017) adlı romanı izledi. Zileli’nin ON8 Blog’daki “Bozuk Saat” adlı köşesinde başlayan öykü yolculuğu, Bozuk Saat (2019) adıyla büyülü gerçekçi bir romana dönüştü. Son Bakış’la (2019) 2020 Duygu Asena Roman Ödülü’nü kazandı. Ahmet Mümtaz Taylan’la söyleşisi Ara Toplam, 2021’de okurla buluştu. Zileli, Köprü Kitaplar koleksiyonu için yazdığı, iki arkadaşın ağzından anlatılan gençlik romanı Arkadaşım İçin’in (2022) ardından, Bende Ölen Sensin (2022) romanını kaleme aldı. Yine gençler için yazdığı son romanı, Her Şeyi Gördüm (2024). Yazarlık atölyelerine de emek veren Zileli, kedilerden, köpeklerden ve insanlardan oluşan geniş ailesiyle İstanbul’da yaşıyor.


 

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı


Sayfa Sayısı: 168


Ebat: 12x18 cm


Baskı Yılı: 2024


Kategori: Roman/Gençlik Kitapları


Yaş: 6. 7. 8. Sınıflar ve Lise Sınıfları

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page