top of page
Schoolgirl with Books

İsmail Okutan - Deniz Geçti Kıyısından

İsmail Okutan'dan buram buram özlem kokan öyküler...


Deniz Geçti Kıyısından
İsmail Okutan - Deniz Geçti Kıyısından- PND Kitap

Buram buram özlem kokan öyküler… Anneye, çocukluğa, toprağa, ağaca, kuşa, doğaya özlem; sevgiye, merhamete, kucaklaşmaya, birlikteliğe özlem; barışa, adalete, insana özlem… Özlem yüklü sözcükler, bir nehrin akması gibi hüzünle akıyor öykü yatağında.


“Kentin varoşlarında kayboluyordu varoluş. Durmadan geçiyordu yeni bir zaman yanından. Kuşlar, yıldızlar, füze sesleri, binlerce ağıt; tonluk bombalar gibi üstünden geçip gidiyordu. Zamana gömülüp kalmıştı boğuk bir ses, çıkamıyordu, atmosferin yayılmasını sağlayan havasına karışamıyordu. Makinelerin böğürme sesi olan uçak ve bomba sesleri geliyordu sadece. Üzgün, esrik şehirlerin iç titreten iniltisi, ta uzaklarda dağların üstünde kımıldıyordu. Büyük bir korkunun tedirginliği, bütün şehirlerin yüreğinde birikiyordu. Bir tufan gibi gelen savaş rüzgârı esip, gürleyip bedenini titretiyordu. Yüzünü, saçlarını, ruhunu yalayarak geçiyor, çekiyordu her şeyi ve herkesi içine.”


İsmail Okutan


Şair, yazar ve eğitimci. Konya Cihanbeyli Küçükbeşkavak köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, liseyi Kulu İHL’de, üniversiteyi Niğde Eğitim Fakültesinde okudu. Liseden itibaren yazıları ve şiirleri, Kırkikindi Yazıları ve Sayha dergisinde yayımlandı. Üniversite yıllarında Serzeniş dergisini yayımladı. İlk özel radyolardan olan Umut Fm radyosunun kurucuları arasında yer aldı. Elazığ Baskil Gemici’de sınıf öğretmenliğine başladı. Samsun Halk Eğitim Merkezi ile Ankara Olgunlaşma Enstitüsünde müdür yardımcısı olarak çalıştı. Ankara’da okul müdürlüğü yapmaktadır.


ÖĞDER Samsun İl başkanlığı yaptı. Samsun’da Özel Uluçınar Anaokulu ile Emine Aslan Özdemir Vakfını kurdu. Çeşitli dernek, vakıf ve sendikalarda yöneticilik yaptı. Asanatlar, Karakedi, Erik Ağacı, Çıngı, İmbik, Kalemlik, Edebiyatın Başkenti, Edebistan, İmgelem, Gergef, Pandibayat’ta şiir ve öykü yazıyor. Evli, dört çocuk babasıdır.


Eserleri:

Yanmak Bana Düşer - Şiir, Çıra Yayınları, 2017 İstanbul

Baharı Astık Göklere - Şiir, Gece Yayınları, 2020 Ankara

İçimde Demirden Bir Istırap - Öykü, İzan Yayınları, 2023 Ankara


 

Yayınevi: PND Kitap


Kapak Tasarımı: Sena Mavi


Sayfa Sayısı: 100


Ebat: 13x19,5 cm


Baskı Yılı: Nisan 2024


Kategori: Öykü


Commentaires


Schoolgirl with Books
bottom of page