top of page
Schoolgirl with Books

Juan Rulfo - Ova Alev Alev

Meksika edebiyatının mihenk taşlarından biri olan Juan Rulfo'nun Pan Dergisi'nde yayımladığı öykülerden oluşan Ova Alev Alev ülkemizde daha önce "Kızgın Ova" adıyla yayımlanmıştı.


Juan Rulfo - Ova Alev Alev
Juan Rulfo - Ova Alev Alev

Latin Amerika edebiyatına damgasını vuran, başta Gabriel Garcia Marquez olmak üzere birçok yazarı etkileyen Meksikalı yazar Juan Rulfo, "Ova Alev Alev"de Meksika Devrimi sonrası kırsal bölgelerdeki yaşayışı mercek altına alıyor.


Başrolde ölümün olduğu öykülerde şiddet, insanın insanla, insanın doğayla iliskileri gibi sorunlar işleniyor. Bu vurucu öykülerde ölümün nasıl sıradanlaştığına, şiddetin nasıl meşrulaştığına tanık oluyoruz. Juan Rulfo çok büyük, beylik edebi sözler etmeden de büyük edebiyat yapılabileceğini ispatlıyor.


Gabriel Garcia Marquez, Rulfo için şunu söylüyor: "Yazdıkları 300 sayfayı bulmuyor ama, Sophokles'in yazdıkları kadar kalıcı."


 

Alıntılar


"Sizce birilerini öldürmek insanda hiçbir iz bırakmaz mı? Herhalde bırakması gerekir..."
"Siz de ben de biliriz ki zaman, insanın sırtında taşıyabileceği en ağır yükten bile ağırdır."
"İyi şeylerin yolu ışıl ışıl aydınlık. Kötü şeylerin yoluysa kapkaranlık. Böyle diyor, papaz efendi... Yataktan kalkıyor ve ortalık henüz karanlıkken odamdan çıkıyorum."
"... cırcırböceklerinin nefes bile almadan sürekli gürültü yapmalarının sebebi, Arafta acı çekmekte olan ruhların haykırışları duyulmasın diyeymiş. Cırcırböceklerinin tükendiği gün dünya aziz ruhların çığlıklarıyla dolacak ve hepimiz korku içinde kaçacak delik arayacakmışız."
"İnsanın anılarını sonradan anlatması kolaydır."

Comentarios


Schoolgirl with Books
bottom of page