top of page
Schoolgirl with Books

Köklerle Geleceğe Köprü - Ümit Ahmet Duman
Kökler; geçmişimize, yaşanmışlığımıza, bilmediğimiz atalarımızın toprağa bıraktıkları izlerine uzanan en somut kılcal damarlardır.

 

Doğduğumuz evrende tüm kültürlerin etkileşimiyle şekillenen, çözümlenen ve yeni oluşumlara olanaklar yaratan köklerimiz; bildiğimiz köklerimize uzanmakta her birimizi bir pusula addetmekle birlikte, aile ağacımızın bildik gövdesi dışında görünmeyen katmanlarına seyrini de mümkün kılacak ip uçları sunar bizlere.

 

Yazılı-sözlü hikâyelerimiz, tüm yaşanmışlıklar ya da yaşan/a/mamışlıklar zihnimizde oluşan köklere ulaşacak yol haritamızın netliğine katkı sunar. Ailemize ait temsili kimlik arayışımızla, tüm geçmişine imza atmış olaylar harmanlandığında ortaya karmaşaya aşina bir görüntü çıkar. Burada iyi bir aşçının balıktan iskeletini en az hasarla çıkarması hünerini bekleriz. Son yıllarda bu operasyona katkı sağlayan tartışmasız en iyi aracımız gen aktarımını irdeleyen gen teknolojisidir.

 

Nefes almaya başladığımız andan bu yana ilk ve tek mücadelemiz; kendimizi anlama, başlangıç ayarlarımızın şifrelerini keşfetme, doğru bildiğimiz yanlışlarla zaman zaman istenmeyen yollarda yürüme. Karmaşık fikirlerin zihinde cenk etmesi, şu anki bilinç düzeyimizle net olarak bilemediğimiz ancak sezinlediğimiz geçmişe uzanış, yaşam ağacımızda sonsuz sürdürebilirliğimizle bir sonu olmayan, sadece sezgilerimizle ilmik ilmik kazdığımız geçmişimizin kök ayak izlerine ulaşma çabamız başarıya odaklı çalışmalardan oluşmakta.

 

Buradan elde ettiğimiz en güzel sonuçlarsa bu bilgi birikimini geçmişimizin, ailemizin, ulusumuzun kök izlerini nasıl aktaracağımızın algoritmasına adım adım yol almak.

 

Nihayetinde şifreler çözülecek, bilinmezler bilinecek, davranışsal sonuçların temel nedenleri belirlenecek, geçmişten gelecek yaratılacak ve durulacak. Sadece bir minik zaman dilimi için tabii.Ümit Ahmet Duman

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page