top of page
Schoolgirl with Books

Maraşantiya Şiir Dergisi 7. Sayısı Çıktı

Üç aylık şiir dergisi "Maraşantiya"nın 7. sayısı okurlarıyla buluşuyor.


Maraşantiya 7
Maraşantiya Şiir Dergisi Ocak-Şubat-Mart 2023

Maraşantiya; sayfalarından akan şiir, söyleşi ve şiir üzerine yazıları ile bir yılı ardında bıraktı.


Neler yaşadık kısaca değineyim. Karşılaştığımız ekonomik koşulların ağırlığı hepimizi olduğu gibi bizleri de çok zorladı ama çıktığımız yolun kolay olmadığını biliyorduk. Heyecanla ve istekle başladığımız dergi çalışmalarımızda, hemen her sayıda farklı sorunlarla karşılaştık, çözmeye çalıştık, hatalarımız oldu, düzeltmeye gayret ettik. Eleştirildik, kızmadık. Beğenildik, şımarmadık. Her sayıda gelişmek için uğraştık. İki aylık periyotlarla başladığımız dergi basımını; tasarım başta olmak üzere dağıtım, matbaa süreci gibi problemler de eklenince bu yıl üç aylık yayımlama kararı aldık. Maraşantiya’nın uzlaşılmış, tanımlanmış, gruplanmış, şiir platformu olmasını; yaşadığımız yanılsama ve hız çağında bir manifesto ile sınırlanmasını istemedik. Amacımız ve çabamız, şiirin zamansız yolculuğuna Maraşantiya ile eşlik etmektir. Her şey deviniyor, dönüşüyor. Yaşamın tüm farklılıklarına karşın şiir, birleştiğimiz biricik alan. Tüm zamanlarda acılar, savaşlar, ölümler, ayrılıklar, hüzünler, çelişkiler yaşayan insanlar şiirlerini bıraktı ait oldukları zamana. Maraşantiya’ya ilk olarak şiir dosyası hazırlamak amacıyla başlamıştım. Ama o, dergi yatağında akmayı seçti. Akışa uyumlandım ben de. Bir şiir kitabım olacaktı, altı şiir dergimiz oldu. Altı sayı çıkmış bir dergi olarak aldığımız okuyucu desteği, ulaştığımız sürdürümcü sayısı ve dergimize gönderilen ürünlerin her sayıda artması umudumuzu yeşertti. Bu umutla devam edeceğiz.


Fatma Hatun ESEN


Derginin yedinci sayısında şiirleriyle; Hatice Tarkan Doğanay, Çağın Özbilgi, Furkan Çirkin, İsmail Güney Yılmaz, Merve Kame, Hakan Cucunel, Ali Fırat Akdemir, Eren Koçdemir, Emrullah Alp, Savaş Karaduman, Önder Kaya, Sevgi Erol Öçal, Mehmet Göksu, Birol Efe ve Nusret Gürgöz yer aldı.


Mojtaba NAHANİ’nin şiirini Muhammed İbrahim Caferi çevirdi. Ayfer Karakaş’ın İlhan Kemal ile yaptığı söyleşiyi keyifle okuyacaksınız. Yazılarıyla; İ. Ekrem Keleşoğlu, Akın Ersöz ve Mustafa Sezer bizlere eşlik etti. Bu Kitap için Derkenar köşesinde Fatma Hatun Esen, Hakan R. Temiz’in Düş-me adlı şiir kitabını ele aldı. Bu Dergi için Derkenar köşesinde Celal Karaca, Etken Şiir Dergisi’ni ele aldı.E-Posta: marasantiyadergi@gmail.com

192 görüntüleme
Schoolgirl with Books
bottom of page