top of page
Schoolgirl with Books

Mehmet Ali Öksüz - Turna Teleği

Umuda kanat çırpanların hikâyesi...


Turna Teleği
Mehmet Ali Öksüz - Turna Teleği - Günışığı Kitaplığı

Eğitimci, yazar Mehmet Ali Öksüz, ilk romanında, bilinmez bir coğrafyada var olmaya çalışan bir gencin masalsı hikâyesini anlatıyor. Hayatın kötü sürprizlerine ve zorlu kışın götürdüklerine, doğanın ve sözcüklerin tılsımıyla tutunmayı başaran çocuğun umut dolu hikâyesini yalın bir dille işliyor, okurda güçlü bir edebi tat bırakıyor. Özlemin, yalnızlığın, büyüme sancılarının yarattığı kara bulutları, bir turnanın kanadındaki sevgi ve iyilik dağıtıyor.

 

Bahrata’nın ulu dağlarının yamacındaki bir köyde yaşayan Ati, uzaklara giden babasının, sonra da kardeşlerini de alıp evi terk eden annesinin ardından yapayalnız kalır. Görkemli doğaya ve bilge İnşu Ana’nın masallarına sığınır. Tıpkı kendisi gibi, sürüsünden ayrı düşen yaralı bir yavru turnayı sahiplenir. İyileştirmeye çalıştığı turnanın, sonraki göç mevsimine kadar kanatlanmasını hayal eder. Baharın gelişi, hem Ati’nin hem de turnanın ailelerine kavuşmalarını sağlayacak mıdır?..

 

Mehmet Ali Öksüz: 1980’de Mersin’de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Ortaöğretim Alan Öğretmenliği’nde yüksek lisansını tamamladı. 2004’te İstanbul’da başladığı öğretmenliği 2010’dan beri ODTÜ Geliştirme Vakfı Mersin Okulları’nda sürdürüyor. Mersin Üniversitesi’nde çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimine de devam eden Mehmet Ali Öksüz, ilkokulda sınıf kitaplığında karşılaştığı ve ona ilk okuma deneyimini yaşatan Keloğlan masalları sayesinde, sözcüklerin sihirli gücünü keşfetti. Benzer bir etki yaratma gayretiyle çalışan Öksüz, ilk gençlik romanı Turna Teleği’nde (2024) masalsı bir büyüme hikâyesi anlattı.


 

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı


Sayfa Sayısı: 216


Ebat: 12x18 cm


Baskı Yılı: 2024


Kategori: Gençlik/Roman


Yaş: 6. 7. 8. ve Lise Sınıfları

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page