top of page
Schoolgirl with Books

Pandabiyat Aralık Okuma ListesiFaruk Duman - Sus Barbatus! 3 - Yapı Kredi Yayınları


“Sus Barbatus! 3”


“Ormanda her mevsimin bir kazananı olur… Bugün zayıf görünen çiçekler, sözgelimi papatyalar. Mevsimi geldikçe güçlenir. Güçlenince de o kötü kaba borazançiçeklerinin, çarkıfeleklerin gözünün yaşına bakmaz.”


“Sus Barbatus! 3”te mevsim dönüyor!


Sus Barbatus!’un üçüncü ve son cildinde umutlu yarınlar için çalışan devrimci gençler pınarları kurumuş A. Dağları’nın eteklerinde örgütlenerek Ş. Mitingi için kente inerler. Kadir Ağa’nın gölgesi ve radyodan çalınan marşlar yeni bir kışın, ülkede Eylül darbesinin habercisidir.


Faulkner, Yaşar Kemal gibi yazarların kaleminde destanlaşan modern romanın çağdaş bir çeşitlemesini sunuyor Faruk Duman. Gerçeküstünün dilini yaratarak siyasal, tarihsel, toplumsal gerçekleri ete kemiğe büründürüyor.


Orhan Kemal Roman Armağanı ve Cevdet Kudret Roman Ödülü’nü alarak geniş bir yankı uyandıran Sus Barbatus! doğanın tahrip edilmediği, ütopyaların diriliğini koruduğu, emeğin ve adaletin saygınlığını yitirmediği, masumiyetin egemen olduğu zamanların romanı.


Sayfa Sayısı: 600


 

Miguel Angel Asturias - Guatemala’da Hafta Tatili - Yordam Kitap


Guatemala'da Hafta Tatili, dünyanın en büyük yazarlarından, Nobel ödüllü Miguel Angel Asturias'ın halkına adadığı bir kitap. Asturias bu eserinde, ABD marifetiyle başlatılan kanlı darbe sırasında, Guatemala halkının çektiği acıları ve barbarlığa karşı verdiği mücadeleyi çarpıcı kesitlerle hikâye ediyor.


Komünizmle mücadele dernekleri, mezarları kendilerine kazdırılarak kurşuna dizilen sendikalı işçiler, halkı kırıp geçiren paramiliter güçler, silahsız insanların inatçı ve beklenmedik direnişleri, kitle hâlinde tutuklamalar, iftira ve gözden düşürme kampanyaları… Asturias'ın üstün sanat dili, en acı gerçekleri, en çıplak haliyle resmederken bile tavizsiz, benzersiz.


“Bir haydut sürüsünün saldırısına uğrayan insanlar, kendilerini savunacak silahları yoksa ne yapabilirler? Ölmekten başka...”


“Neden savunacaklarmış? Ve kim savunacakmış? Nasıl olsa bu pis yerlileri temizlemek gerekecek er geç. Bombaladığımız bu kasabaların yok edilmesi daha iyi. Çünkü onları betonarme yapılarla yeniden kurmak için iyi bir bahane olacak bu...”


Çevirmen: Leylâ Gürsel


Sayfa Sayısı: 288


Sema Öklü'nün kitap yorumu için tıklayın: "Guatemala'da Hafta Tatili"


 

Şebnem Pişkin - Sûzidil-Gönül Yangını - Kent Kitap


Ölüme değil özüne doğru akardı zaman.

Her bitiş yeni bir başlangıca sebepti; her son aynı zamanda bir ilkti; gecenin sonu sabaha varırdı; ayrılıklar kavuşmak içindi.

Nokta ile sonlanırdı cümleler ve kelimelerin bittiği yerde başlardı müzik.

Ve bundan sonrasını ancak bir şarkı anlatabilirdi...


"Bir goncaya rengin veren Ol taze tenindir Mâzi de senin Gün de senin Ân da senindir”

Peki, ya arkalarında bıraktıkları?


Sayfa Sayısı: 144


 

Nilgün Çelik - Hotman’ın Öyküleri - Alakarga Yayınları


Nilgün Çelik’in ikinci öykü kitabı Hotman’ın Öyküleri, okurumuzu Anadolu’ya özgü yeni bir öykü kahramanıyla tanıştırıyor: Hotman. Anadolu folklorunun eski bilge kişilerini anımsatan Hotman’ın yer yer gülümseten, yer yer şaşırtan öykülerini severek okuyacaksınız.


“Sis biraz aralanmış, güneş toprağa, köknarın dallarının arasından ince bir çizgi gibi inmişti. Bunu fırsat bilen üveyikler bir sağa bir sola uçuşuyordu. Çok uzaklardan peçeli baykuşun sesi geldi. Hatük Hala’nın omuzları düşüverdi. Hayrına ötmez bu. Hotman beni öldürecek. Ölüm gayreti midir, bir gayret daha hızla yürümeye başladı. Araba yolunu bulsa işi kolaylaşacaktı.”


Sayfa Sayısı: 104 

Richard Osman - Perşembe Günü Cinayet Kulübü - Bilgi Yayınevi


DÖRT SIRA DIŞI ARKADAŞ. ŞOK EDİCİ BİR CİNAYET. PERŞEMBE GÜNÜ CİNAYET KULÜBÜ’NE HOŞ GELDİNİZ!


Huzurlu bir emekli köyünde yaşayan yetmişli yaşlardaki dört arkadaşın haftada bir perşembe günleri toplanıp yaptıkları bir etkinlik vardır: Zihin jimnastiğiyle daha önce çözülememiş cinayetleri çözmek.


Peki bu dört sıra dışı arkadaş kendilerini hemen yanı başlarında işlenen vahşi bir cinayet vakasının ortasında bulunca ne yapacaklar? Elizabeth, Joyce, İbrahim ve Ron seksenlerine merdiven dayamış olabilir ama hâlâ pek çok numaraları var. Bu aykırı ama harika çete çok geç olmadan katili yakalayabilecek mi?


Mizah dozu yüksek bir polisiye olan Perşembe Günü Cinayet Kulübü, Richard Osman’ın ilk romanı olmasına karşın yayımlandığı yıl İngiltere’de bir milyonun üzerinde satarak rekor kıran ilk kitap oldu, The Sunday Times’ın çoksatanlar listesinde 40 hafta boyunca 1 numarada kaldı, pek çok dile çevrildi.


16 Eylül 2021'de çıkan serinin ikinci kitabı İki Kez Ölen Adam da çıkar çıkmaz İngiltere'de çoksatanlar listesinin ilk sırasına yerleşti.


“Tam bir her şeyden kaçış kitabı.” - Guardian


“Dâhice, etkileyici ve iğneleyici bir mizah!” - Good Housekeeping


“Richard Osman’ın son derece başarılı ilk romanı, ender rastlanan bir kitap. Komik bir gizem barındıran başarılı bir suç romanı.” - Irish Times


“Yılın en eğlenceli kitaplarından... İyi yazılmış, kahkaha dolu ve oldukça keyifli.” - Daily Express


Çevirmen: Cengiz Yücel


Sayfa Sayısı: 424


Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page