top of page
Schoolgirl with Books

Pandabiyat Ekim Okuma ListesiPatrick Modiano - Bir Gençlik - Can Yayınları


Evet, yarın değil öbür gün yola çıkmaları gerekiyordu. Bunu düşününce Louis’nin içini bir çaresizlik duygusu kaplıyordu. Paris’te ne yapacaklardı? Bu iki İngiliz’e açılma, hatta onlardan öğüt isteme ihtiyacı duydu. Hiçbir zaman, hiç kimse kendilerine öğüt vermemişti ki!.. Şu dünyada yapayalnızdılar.


Paris’te yolları kesişen Odile ve Louis’nin rastlantılarla ve serüvenlerle dolu yaşamları, sahip oldukları tek zenginlik olan masumluklarıyla onlara farklı bir dünya yaratıyor. Birdenbire kendilerini karmaşık bir hayatın içinde bulan bu iki genç, bir yandan kenti ve insanları tanıyıp hayata tutunmaya çalışırken belki de en çok kendilerini tanıyıp birbirlerine tutunuyorlar.


Patrick Modiano’nun yalın ve kendine özgü dili kitabın her cümlesinde karşımıza çıkıyor, bir sinema filmi izletircesine her kareyi göstererek okuru içine alıyor ve bir daha asla bırakmıyor...


Çevirmen: İsmet Birkan


Sayfa Sayısı: 168


 

Selim İleri - Yaşadınız Öldünüz Bir Anlamı Olmalı Bunun - Everest Yayınları


Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün 2021 yılındaki sahibi olan Selim İleri’den yeni bir yapıt. Bir Ahmet Hamdi Tanpınar romanı!


Ahmet Hamdi Tanpınar'ın iç dünyasına -her cümlesi okurdan emek bekleyen- çetin bir yolculuk!


"Yaşlanıyordunuz: Tek bir Tanpınar yoktu, kaç kimliğe, kaç kişiliğe bürünmüştünüz! Göz kapaklarınız kurşun gibi ağır, kendinizden saklanıyordunuz."


Bu romanı hayatla öldürülenlere yazdım. Bu romanı, burada yazdıklarımı yalnız onların okuyacaklarını biliyorum.

Selim


Sayfa Sayısı: 224


 

Hayden Herrera - Frida - Bilgi Yayınevi


Frida Kahlo hiç tartışmasız yirminci yüzyılın en önemli kadın ressamlarından biridir. Özgün otoportreleri, asi yaratılışı, fırtınalı aşkları, çektiği acılar, sıra dışı yaşamı ve sanatı onu tüm dünyada benzersiz kılmıştır. Picasso'nun, “Onun yaptığı portreleri resmetme yeteneğine sahip değilim.” diyerek andığı bu son derece hayat dolu ve zeki kadının çarpıcı kişiliği, kısa yaşamına sığdırdığı iki yüze yakın tablosuna da yansımıştır. Meksika Devrimi sırasında Mexico City'de geçen çocukluğu… On sekiz yaşındayken sakat kalmasına neden olan korkunç kaza… Ünlü duvar ressamı Diego Rivera'yla fırtınalı evliliği… Leon Trotsky ve Isamu Noguchi gibi erkeklerle yaşadığı tutkulu aşklar… Rivera aracılığıyla Komünist Parti'yle kurduğu ilişki… Politik bilinçle beslenen benzersiz yetenek ve yirminci yüzyıl resim sanatına vurulmuş bir damga…


Sanat tarihçisi Hayden Herrera tarafından, detaylı biyografik araştırmalar, Frida'nın mektupları ve resimlerinin analizleri sonucunda hazırlanan; tüm dünyada büyük ilgi gören “Frida” filmi ile beyazperdeye de aktarılan bu kitap; Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun efsanevi şöhretinin, acılarla dolu yaşamının bugüne kadar yazılmış en objektif öyküsüdür.


“Frida, (…) radikal sanatın, romantik politikanın, tuhaf aşkların ve fiziksel acının, insanın aklına ‘Neden bunları daha önce anlatan olmadı?' sorusunu getiren büyüleyici öyküsüdür.” -R. Z. Sheppard, Time


“Hayden Herrera'nın hem doğrudan öyküsel bir biyografi hem de Kahlo'nun çalışmalarının eleştirel açıklaması olan bu kitabı, son derece kapsamlı bir belgeleme ve kolay anlaşılan, cömert, yapmacıksız bir eser örneğidir. (…) Kitap bizlere sanatçının ve dünyasının tamamıyla gerçekçi bir portresini sunmaktadır.” -Robert Storr, Art in America


“Büyüleyici, dramatik ve eksiksiz bir biyografi.” -Kay Larson, New York Dergisi


Çevirmen: Elif Derviş


Sayfa Sayısı: 592


 

Paco Roca - Kumdan Sokaklar - Desen Yayınları


Desen okurlarının Kırışıklıklar adlı bol ödüllü yapıtıyla tanıdıkları İspanyol illüstratör ve yazar Paco Roca’nın imzasını taşıyan Kumdan Sokaklar, birbirinden ilginç yaşam öykülerini gerçekliğin sınırında kesiştiren, baş döndürücü bir grafik roman.


Kitapseverleri, “yanlış” sokağa sapan genç bir adamın peşi sıra absürd olayların cereyan ettiği sürreal bir dünyayla buluşturan bu merak uyandırıcı eser; rutini kırıp, kendi kaderini tayin etme peşine düşen “yalnız” ruhların gündüz düşlerini anımsatıyor.


Paco Roca çizgileri ve hayal gücüyle kendine bir kez daha hayran bırakırken, kurduğu metinlerarası bağlarla Borges’ten Kafka’ya, Melville’den Poe’ya büyük ustalara selam göndermeyi de ihmal etmiyor.


Bir süredir kafası dağınık olan genç adam, ev kredisi başvurusu için sevgilisiyle birlikte gidecekleri banka randevusunu unutur. Bu yetmezmiş gibi, aynı saatler için bir arkadaşına da buluşma sözü vermiştir. Kız arkadaşını daha fazla öfkelendirmemek ve ona yeni bir hayal kırklığı yaşatmamak umuduyla telaş içinde kestirme bir yola sapar. Ne var ki şehrin labirenti andıran eski sokakları arasında kaybolur. Tüm bu yaşadıkları kötü bir tesadüf müdür yoksa zihninin ona oynadığı küçük bir oyun mu? Bu tuhaf serüven boyunca genç adamın tanıştığı absürd karakterler ve karşılaştığı fantastik olaylar ona gerçekte istediği hayatı kurabilmesi için hâlâ bir şansı olduğunu hatırlatır.


Çıkışsız gibi görünse bile vazgeçilmesi güç özgürlük arayışının; tekinsiz, tedirgin edici bir duyguya dönüşerek okurun içine işlediği Kumdan Sokaklar, zihninin karanlık labirentlerinde kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutmuş herkesin yoluna umut kırıntıları serpiştiriyor.


Çevirmen: Pınar Savaş


Sayfa Sayısı: 96


 

Nuri Bülent Aytemiz - Çim Adam - Poesis Kitap


Bildik bir yaşam formunun insan eli değmiş hâlidir çim adam. Bunlardan binlercesini bulabilirsiniz. Birkaç liraya satın alabilir, sulayıp büyütebilirsiniz. Bir “çim adam” ne yapabilir? Pekâlâ yaşayabilir. Peki, şiir yazabilir mi? Acı duyabilir ya da sevebilir mi? Tüm damarlarında hissettiği hayata tüm ruhuyla nüfuz edebilir mi? Bir genç, varoluşunu Çim Adam'a bağlayabilir mi?


Genç bir adamın şiir, felsefe, sanat çıkmazlarındaki gezintisini; aşk ve nefret çukurlarından çıkış çabalarını, ilk yetişkinlik deneyimlerini okurla paylaştığı Çim Adam, hayatın kendi yansımasını yaratışıyla yaşama bakışınızı değiştirebilecek otobiyografik bir çalışma. Yazarın, kendisini bu denli açık, cesur ve ardında sır bırakmadan anlattığı Çim Adam’da her şey, gerçekliğin ayrıksı birer yansıması.


Sayfa Sayısı: 256

留言


Schoolgirl with Books
bottom of page