top of page
Schoolgirl with Books

Pandabiyat Kasım Okuma ListesiTurgut Özakman - Cumhuriyet/Türk Mucizesi 1 ve 2 - Bilgi Yayınevi


Cumhuriyet, Türkiye Üçlemesi'nin üçüncü kitabıdır. (Birincisi Diriliş, ikincisi Şu Çılgın Türkler.) Objektif bilim insanları Millî Mücadele ile başlayıp Cumhuriyet'le süren bu dönemi “Türk Mucizesi” olarak adlandırıyor. Bir yanda cumhuriyetçiler var, öte yanda bu daha iyi, daha insanca, daha onurlu düzeni istemeyenler. Ders ve ibret verici bir dönem.


Cumhuriyet Türk Mucizesi birinci kitapta, Büyük Zafer'den Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadar yaşananlar yer alıyor.


1923-1938 Cumhuriyet dönemini anlatan Cumhuriyet Türk Mucizesi'nin ikinci kitabıyla Türkiye Üçlemesi son buluyor. Bir çağdaşlaşma ve kalkınma destanı olan bu kitabı okuyunuz. Çünkü Çanakkale, Millî Mücadele ve Cumhuriyet bir bütündür. Yakın tarihimizi oluşturan bu üç aşamalı dönemin tarihini iyi bilmek zorundayız. Yoksa bugünü anlayamaz, yarını kestiremeyiz. Çanakkale ve Millî Mücadele ruhu, bağımsızlık sevdası, yurt sevgisi, azim, sabır ve akıl Cumhuriyet’te kucaklaşıp birleşti, “Türk Mucizesi” oluştu.


Bazı batılı gözlemciler neden bu dönemi Türk Mucizesi diye nitelediler?


Millet, Mustafa Kemal Paşa'nın açtığı istiklâl, milli irade ve uygarlık bayrağı altında toplandı. Dünyaya egemen galiplere ve onların yardakçılarına karşı, yarı çıplak dört yıl daha dövüştü. Vatan düşmandan kurtarıldı.


Ama 1923'te Türkiye 12 milyon nüfuslu, Anadolu'da tek fabrikanın bulunmadığı, geri, ilkel, yoksul, bütün nüfusunun sadece %7'si okur-yazar olan bir köylü toplumuydu. Kadın-erkek eşitliği söz konusu bile değildi. Sıra milleti kurtarmaya gelmişti.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ideal arkadaşları orta çağı yenmek, çağdaşlığı gerçekleştirmek için bir avuç bütçe, halkın desteği ve uygarlık öncülerinin özverileri ile birçok siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik devrimler, olağanüstü atılımlar yaptılar. On beş yıla destanlar, efsaneler, harikalıklar sığdırdılar.


Sayfa Sayısı: Kitap 1: 440 / Kitap 2: 848


 

Albert Camus - Yaratma Tehlikesi - Can Yayınları


Sanat salt estetik bir mesele değil, aynı zamanda bir direniştir.


Albert Camus’nün 1957’de gerçekleştirdiği Nobel konuşması ile Uppsala Üniversitesi’nde verdiği konferansı bir araya getiren bu kitap, eserlerini 20. yüzyılın büyük tarihi değişimleri sırasında inşa eden sanatçıların karşı karşıya geldiği güçlükleri ve onların toplumdaki yerini tartışıyor. Yaratma Tehlikesi, “sanat için sanat” ve gerçekçi sanat yaklaşımlarını irdeleyen, her çağın sanatçısına yönelik yankı uyandırıcı bir direniş çağrısı.


Çevirmen: Alper Bakım


Sayfa Sayısı: 48 

Özge Doğar - Minnina Işıkları Kapama - Ayrıntı Yayınları


KİMSİN!


Sen… Sen, evet… Bu kitabı elinde tutan…


Hayatının rutin işlerle örülü olduğunu düşünen.


Kötülükten korkup hayatın kıyısında köşesinde yaşayan.


Bana dokunmayan yılan bin yaşasın derken yılanlarla aynı yatakta yatan.


Sen, bakıp da görmeyen, duyup da düşünmeyen, hayatı yiyip içtiklerinin toplamı sanan.


Ruhun inceliğini zayıflık, iyileri aciz gören.


Kendi özünü sistem içinde eritip kaybeden.


Yüzleşmeye hazır mısın?


Sen, kadınlığınla ve erkekliğinle,


annenin rahmine düştüğün yalnızlığınla,


karanlıktan gelen korkularınla,


kocaman adamların kendini bilmez oyunlarıyla,


düşler bahçesinde oynarken, masal prensesinin yırtılan eteğiyle…


Peki ya sen, bu romanın neresindesin?


Ece, çocukluğunda ailesi tarafından istismara uğramış genç bir kadındır. Adile ile karşılaşması hayatının dönüm noktasını oluşturur. Adile, Ece’yi büyütür, okutur fakat ruhundaki yalnızlığa merhem olamaz.


Bu yalnızlığın çaresi Ece’nin kendisindedir; bunun farkına varması için kendisiyle yüzleşmesi gerekir. Bir gece, geçmişi ve geleceği arasında seçim yapmak zorunda kalır. Bu seçiminde geleceğine yönelir, kendisinden başlayıp topluma uzanan bir savaşı başlatır. Kendisi ve toplum ile… Cinsel kimlik arayışı içinde kadınlığını bulan Ece, kızına kendi bedeninden utanmamayı öğütlüyor.


Özge Doğar, annelik kavramını irdelediği Minnina Işıkları Kapama adlı romanında kadının toplumsal rolünü de sorguluyor.

Minnina!


Kendine, topluma, insana, geleceğe, dostluğa, barışa, kardeşliğe ışıklarını kapama…


Sayfa Sayısı: 160


 

Dan Falk - Zamanın Peşinde - KaplumbaA Kitap


Zaman hakkında bir kitap üzerine çalıştığınızı söylediğinizde insanlar ilginç tepkiler veriyorlar. Kimi kafası karışmış gibi görünüyor ya da önemsemez bir tavırla omuz silkiyor “Ne olmuş zamana,” diye soruyor, hakkında bütün bir kitabı dolduracak kadar ilginç şey olamayacakmışçasına. (“Geçip gitmiyor mu işte?”) Mevzuyu hemen anlamış gibi görünen diğerleri belirli konular hakkında merak duyuyor. “Zamanda yolculuktan bahsedecek misin?” Evet, diye onaylıyorum; bir bölümü başlı başına buna ayırdım. (Zamanda yolculuk imkânsız olsa da zamanın doğası, uzay ve doğa kanunları hakkında çok ilginç sorular sormamıza neden oluyor, diyorum onlara.) Bazı insanlar oldukça teknik, çoğunlukla entropi, hayat çizgileri ve benzerlerinden bahseden bir “fizik kitabı” yazıyor olmalı diye tahminde bulunuyor. Öyle değil, diyerek onları temin ediyorum. Ya da en azından “sadece” bir fizik kitabı değil bu. Amacım daha geniş bir bakış açısı benimsemek, birçok farklı yönden bakarak zamanın şifresini çözmeye çalışmak; bu yönlerin her birinin kendine özgü bir bakış açısı ve kavrayışı, başarılar ve hayal kırıklıklarıyla dolu müstakil birer tarihi var.


Çevirmen: Elvin Vural, Batuhan Görgülü


Sayfa Sayısı: 336


 

Derya Sönmez - Sırça Kanatlar - Sel Yayıncılık


Kardeşler, sevgililer, arkadaşlar arasında kökleri derine giden ve asla dillendirilemeyen kırgınlıklardan, acılardan beslenen yalnızlık öyküleri bunlar. Kocasının beğeneceği bir yahni pişirmenin peşinde hayatını harcayan kadınlar, yıllarca beraber yaşadıkları halde birbirine yabancı çiftler, uçurumun kıyısında süren ilişkiler, cinayet ve intihar arzusuyla gölgelenmiş hayatlar, ölüme doğru koşulan bir ömrün anlamını sorguluyor.


Derya Sönmez, ilk öykü kitabı Sırça Kanatlar'da narin kanatlarıyla kendi yarattıkları cehennemlerden kaçmaya çalışan karakterlerin hikâyelerini anlatıyor.


Sayfa Sayısı: 95


Comentários


Schoolgirl with Books
bottom of page