top of page
Schoolgirl with Books

Polat Onat - Uzaylı

Bilim kurgu öykülerinden oluşan ve Narsist Kitap etiketiyle yayımlanan Polat Onat'ın "Uzaylı" isimli kitabı, türün meraklılarını bekliyor.


Uzaylı
Polat Onat - Uzaylı - Narsist Kitap

Yirmi yıldır Batman'da yaşayan üretken yazar Polat Onat, yeni kitaplarıyla okurlarını şaşırtmaya ve heyecanlandırmaya devam ediyor. Onat'ın "Uzaylı"lar hakkında yazdığı bilim kurgu öyküleri Narsist Kitap etiketiyle piyasaya sunuldu. Uzaylı, yazarın bilim kurgu öyküsü türündeki on üçüncü kitabı.


1979 İstanbul doğumlu olan Onat, yazmaya 2000 yılında başladı. Yazdığı ilk dosyasıyla 2002'de Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü’nü kazandı. Şiirleri ve yazıları 2004 yılına kadar: Varlık, E, Heves, Başka, Kavram Karmaşa, Şiir Ülkesi, Sepya, Budala, Kuzey Yıldızı, İmlasız, Ağır Ol Bay Düzyazı, Daktilo, Ay, Akatalpa dergilerinde yer aldı. 2005'ten itibaren dergilerde şiir ve yazı yayımlamayı bıraktı.


Polat Onat
Polat Onat

Polat Onat'ın ilk kitabı “Son” 2009 yılında okura sunuldu. 2013 senesinde, beş tane şiiri İngilizceye çevrilerek George Messo editörlüğünde “Turkish Poetry Today” seçkisinde Red Hand Books tarafından Londra'da yayımlandı. 2017 yılında İsmet Kemal Karadayı Şiir Ödülü’nü kazandı. 2018'de Nuri Bilge Ceylan'ın "Ahlat Ağacı" filminde, alıntı yapılan “Kaynak Yazarlar” arasında yer aldı.


Birçok farklı türde yazan Polat Onat'ın kaleme aldığı 8 roman, 13 öykü, 6 şiir, 4 deneme ve 16 çocuk kitabı yayımlandı.


"Uzaylı"lar gibi tartışmalı ve sansasyonel bir konuyu bir kitap bütünlüğünde ele almanın zorluklarına değinen yazar Onat, ülkemizde bilim kurgu edebiyatına olan ilginin gözle görülür biçimde artmasının memnuniyet verici bir gelişme olduğunu, bilim kurgu metinlerinde yerel kültür öğelerinin gerçeküstü imgelerle birlikte kullanımının kurguyu zenginleştirdiğini vurguladı.


"Evrende yalnız olup olmadığımız" sorusunun yanıtının bilimsel ve teknolojik imkânlarla zaten araştırıldığını, ancak sanatın ve edebiyatın incelikli katkılarının bu arayışa yön verebileceğini söyleyen Onat, ülkemizde yazılan öykü türündeki ürünlerin çoğunlukla gündelik hayata odaklanmasına itirazı olması sebebiyle bilim kurguya ağırlık verdiğini belirtti.

Hollywood filmlerinde standartlaştırılmış uzaylı canavarların tekdüze mahiyetlerinden sıkıldığı için temaya farklı perspektiflerden odaklanan ürünler ortaya koyma çabası güttüğünü aktaran Polat Onat, mevcut klişeleri sarsmayı hedeflediğini aktardı.


Okumak ve yazmanın kendisi için vazgeçilmez tutku olduğunu belirten ve bilim kurgu öyküleri haricinde şu sıralarda fantastik bir roman çalışmasına yoğunlaştığını belirten Onat, "Otuz Yıl Sonraki Ben" adlı yeni romanını gelecek yılın başında yayımlamayı planladığını sözlerine ekledi.


 

Yayınevi: Narsist Kitap


Sayfa Sayısı: 288


Ebat: 13,5x21 cm


Baskı Yılı: Ağustos 2022


Kategori: Bilim Kurgu/Öykü

Opmerkingen


Schoolgirl with Books
bottom of page