top of page
Schoolgirl with Books

Walter Scott - Ivanhoe

Walter Scott'ın romanı Ivanhoe, tam bir şövalye kitabı. Elinde kılıcı ile at tepesinde savaşan şövalyeleri ve o dönemi anlatan bir eser.


Walter Scott
Walter Scott (1771-1832)

Walter Scott (15 Ağustos 1771-21 Eylül 1832)


Walter Scott İskoç romancı, şair, tarihçi ve biyografi yazarıdır. Tarihi romanın mucidi ve uygulayıcısıdır. Çocukluğundan beri yaşlı akrabalarının İskoç hikâyelerini dinleyerek büyüyen yazar, doymak bilmez şiir, tarih, drama ve masal okuyucusu olmuş; 1790’ların ortasında Alman romantizmi, gotik romanlar, İskoç baladlarıyla ilgilenmeye başlamıştır. Baladlara ilgisi sonucu üç ciltlik İskoç Sınırının Âşıkları’nı yazmış, bu çalışmayla da adını duyurmuştur.


Walter Scott çeşitli karakterlerden oluşan hikâyeleri heyecan verici bir şekilde tarihi ortamın içinde yazmakta ustaydı. Scott, çağdaş roman yazma tekniklerinin farklı kollarını kendi eserlerinde topladı ve bunları İskoç tarihine duyduğu derin ilgi ve bilgisiyle birleştirdi. Her şeyi bilen anlatıcının tekniği ve bölgesel konuşmanın kullanımı, karakterler, ortam tasvirleri, gerçekçi şekilde işlenen romantik temalar; onun tarafından yeni bir edebi biçim olan tarihi romanda birleştirildi. Tarihi roman geleneği sevilen yazarın eserlerine "Waverley Romanları" adı verilmiştir.


Ivanhoe
Walter Scott - Ivanhoe (1819) / Fotoğraf: Sema Öklü

IVANHOE (1819)


1819 yılında yazdığı ve 1820’de yayımlanan Ivanhoe 12. yüzyıl İngiltere’sinde geçen en popüler kitabıdır. Ivanhoe tarihi roman türünün öncüsü, Robin Hood’un Norman işgaline karşı direnen vatansever İngiliz olarak anıldığı ilk eserdir. Fransız Normanların Sakson İngiltere'sini işgal etmesi İngiltere tarihini, kültürünü, dilini derinden etkileyen bir olaydı. Normanlar, Vikingler soyundan gelen İskandinav kökenli bir halktır. İngiltere tarihinde büyük önem taşıyan bu olayların kitapta konu olması tarihi açıdan önemli. İngiltere tarihinde diğer önemli konu ise şövalyelik. Şövalye olmak cesur, yiğit, yürekli ve savaşçı olmak demekti. Kraliyet ve halk tarafından sevilen önemli bir kurumdu. Kitapta da bununla ilgili çok fazla bölüm bulunuyor.


Kitabın konusu kısaca şöyle: Cesur bir şövalye olan Ivanhoe, Haçlı Seferleri'nde Richard'ın yanında savaştıktan sonra İngiltere'ye döner. Bir başkasıyla nişanlı olan Rowena'ya âşık olduğu için babası Cedric tarafından mirastan mahrum bırakılan Ivanhoe, kendini yollara vurur. Yol boyunca Robin Hood, Tapınak Şövalyeleri gibi efsanevi karakterlerle karşılaşır. Katıldığı bir şövalye turnuvasını kazanır ve Rowena'dan ödülü kabul eder. Sonunda Ivanhoe, Rowena ile birleşir ve İspanya'ya gitmek üzere İngiltere'den ayrılırlar.


Kitabı okurken aklıma ilk gelen şey İngiliz tarihini anlatan filmler oldu. Filmlerde şövalyeler kralları için savaşır, turnuvalara katılır, at üzerinde günlerce yol alırlar. Heyecanlı, tarihi dekor eşliğinde geçen bu filmler meraklısı için güzel olsa da, ilgi duymayanlar için sıkıcıdır. Kitap da aynen öyleydi. Kitabın ana olayı roman boyunca süren şövalye savaşlarıydı. Çokça din eleştirisi yapılan eserde, Yahudiler ve Türkler sürekli karşımıza çıkıyor. O zamanın şartlarında yaşananlara göre eleştirilerini romanda ifade eden yazar Saksonlar, Normanlar ve Yahudiler arasındaki çekişmeleri de eserinde konu olarak işlemiş.


Ivanhoe mücadeleci ruhu ve birlik, beraberlik için yaptıklarıyla güçlü bir karakter gibi görünse de, kitaba ismini veren bir karakter olarak onu daha iyi tanımak isterdim. Tarihi roman olarak geçse de eleştirilerini bu yönde almış. Karakterleri tanımak zor, hiçbirini derinlemesine anlatmıyor Scott. Kısaca Ivanhoe, tam bir şövalye kitabı. Elinde kılıcı ile at tepesinde savaşan şövalyeleri ve o dönemi anlatan bir eser.


Tarihi figürler eşliğinde İngiltere'nin yüzyıllar öncesini merak edenler için kıymetli bir eser. Ivanhoe kitabı 1952 ve 1982 yıllarında "Kara Şövalye" olarak sinemaya aktarılmış.Yazar: Sema Öklü


İnstagram: @kitapsemasi


 

Alıntılar


“Çünkü iyilik yapan, sınırsız kötülük yapma gücüne sahip olan kişi, yalnızca yaptığı iyilik için değil, aynı zamanda katlandığı kötülük için de övgüyü hak eder.”

“Bir kişiyi başka bir kişinin hatası nedeniyle cezalandırmak doğru mudur?”

“Tehlike ânı genellikle açık yürekli bir iyilik ve şefkatin ortaya çıktığı bir andır aynı zamanda. Duygularımıza hâkim olan genel kaygı hali, gardımızı düşürür ve daha sakin olduğumuz zamanlarımızda, tamamını bastırmış olmasak da, en azından, ihtiyatlı olmak gereği gizlediğimiz duygu yoğunluğumuzu dışarıya vurmamıza sebep olur.”

 

Yayınevi: İletişim Yayınları


Çevirmen: Can Erhan Kızmaz


Sayfa Sayısı: 603


Ebat: 13x19,5 cm


Baskı Yılı: 2021


Kategori: Tarihi Roman2 Comments


ez_simsek
Apr 19, 2023

Tarihi romanın mucidinin kalemini çok sevdim, hem bilgi sahibi oldum hem de zamanda yolculuk yaptım.

Like

aysegultopcusesli
Apr 19, 2023

Nasıl güzel bir eser, yorumla kitabı yaşadım resmen, çok çok tebrik ederm.

Like
Schoolgirl with Books
bottom of page