top of page
Schoolgirl with Books

Yaşam Raporu: Epikriz - Gülümser Çankaya

Gülümser Çankaya, şiirlerinde, bireyin toplumsal yaşantısının hikâyelerini anlatıyor.


Epikriz
Gülümser Çankaya - Epikriz - Plüton Yayın

Plüton Yayın, Epikriz, Gülümser Çankaya


"Gülümser Çankaya, şiirden yana hep eylemli olmuş bir şair. 2004-2008 yılları arasında on sayı Etken dergisini yayımladı. Hemen ardından, 2008/2015 yılları arasında da yirmi yedi sayı çıkarmayı başardığı Şiirsaati dergisi önemini hep koruyacaktır. Bu dergide usta şairlerin genç şairlere yazdıkları yazılar önemli kaynaklardır. Bu yazıların Gülümser Çankaya tarafından Mektupta Şiir Var (2018) adıyla kitaplaştırılması şiir adına düşünsel bir yatırımdır. Her şiir ilgilisinin okumasını öneririm.


Gülümser Çankaya'nın Denizden Sonra (2006), Soğuma (2010), Sebep (2018) adlı şiir kitapları bulunuyor. Şimdi de beş yıldır yazdıklarını Epikriz adıyla kitaplaştırdı.


Epikriz, bir tıp terimi. Bir insanın sağlık sorunları nedeniyle arayışa girmesi, bir sağlık kurumuna gidip çözüm araması sürecinde yapılan gözlemlerin ve işlemlerin kayda geçmesi sonucu oluşan rapora epikriz deniliyor. Yani hastanın hikâyesi, çıkış özeti.


Epikriz terimini Gülümser Çankaya mecazi anlamda kullanarak bireyin toplumsal yaşantısının hikâyelerini (epikrizini) anlatmış şiirlerinde. Duyguların, algıların, olgu ve olayların karşısında oluşan düşüncelerin, itirazların, öfkelerin, ihanetlerin, insanî erezyonların şiirlerini yazmış. Kitap üç bölümden oluşuyor: Ceset Çiçeği, İntihar Palmiyesi, Dr.Yazı. Bu adlandırmalar bile toplum karşısında şairin konumlanışını açıklıyor.


Özgün şiirler yazıyor Gülümser Çankaya. Başka şiirlerle bir kan bağı yok. Sözcükler özenle seçilmiş. Gerektiği kadar sözcük kullanılmış. Karakteristik bir deneyimleme. Şiir sanatına haksızlıkların yapıldığı bugünlerde okunsun isterim."Veysel Çolak


Plüton Yayın tarafından yayımlanan kitaplara ulaşmak ve daha fazla bilgi almak için:Yayınevi: Plüton Yayın


Sayfa Sayısı: 64


Ebat: 13x19,5


Baskı Yılı: Mart 2023


Kategori: Şiir

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page