top of page
Schoolgirl with Books

Yazmak Konulu Filmler Listesi 1

Kimi edebiyat uyarlaması kimi özgün yapıtlar olan yazarlık ve yazmak konulu filmler listesi.
Quills - Düşlerin Efendisi - 2000


Doug Wright’ın Obie Ödüllü öyküsünden uyarlanan Düşlerin Efendisi’nin yönetmen koltuğunda Philip Kaufman bulunuyor.


Başrollerinde Geoffrey Rush, Joaquin Phoenix, Kate Winslet ve Michael Cane gibi önemli oyuncuların yer aldığı, bir dönem filmi olarak da değerlendirilen 2000 yapımı filmde, Fransız yazar Marquis de Sade’ın hapishaneden hâllice bir akıl hastanesinde geçirdiği son yılları mercek altına alınıyor.

 

Anonymous - Anonim - 2011
Roland Emmerich yönetmenliğindeki filmde “Shakespeare bir dolandırıcı mıydı?” şeklindeki tarihi dedikodudan esinlenilerek Shakespeare’in gerçekte kim olduğuna, Shakespeare’e atfedilen eserleri gerçekte kimin yazmış olabileceğine dair bir kurgu akışı söz konusu.


Filmde ayrıca 17. yüzyıl Birleşik Krallık dönemine, Elizabeth çağı saray yaşantısına ve Oxford kontu Edward de Vere’in biyografisine odaklanılıyor. 

Midnight In Paris - Paris’te Gece Yarısı - 2011


Senaryosuyla Woody Allen’a Altın Küre’de “En İyi Senaryo” ve Oscar’da “En İyi Özgün Senaryo” ödüllerini getiren filmin yönetmen koltuğunda yine Woody Allen oturuyor.


Amerikalı nişanlı çift Gil ve Inez, Inez'in babasının iş için Paris'e gelmesini fırsat bilerek Paris’in yolunu tutarlar. Her şey eğlenceli bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, yazar kimliği ve edebiyat tutkusu devreye giren Gil'in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar tüm ailenin hayatını değiştirir.


Paris'te Gece Yarısı'nın başrollerini Owen Wilson ve Rachel McAdams paylaşırken Gil'in edebiyat dünyasında karşılaştığı yıldızları Marion Cotillard, Kathy Bates, Carla Bruni, Adrien Brody gibi zengin bir oyuncu kadrosu canlandırıyor.


Bu filmde Scott ve Zelda Fitzgerald, Ernest Hemingway, Luis Bunuel, Gertrude Stein, T.S. Elliot, Salvador Dali, Pablo Picasso gibi birçok büyük isme rastlamaktan keyif alacaksınız.


 

Ruby Sparks - Hayalimdeki Aşk - 2012


Başrollerinde genç kuşağın başarılı oyuncusu Paul Dano ve Zoe Kazan’ın oynadığı filmin senaryosu yine genç oyuncu Zoe Kazan’a ait.


Yazarlık kariyerinde hızlı bir şekilde başarıyı yakalayan Calvin (Paul Dano) ilhamını kaybetmiş ve birçok yazarın başına gelebilecek bir duraklama dönemine girmiştir. Yeni bir romana başlayan ve ana karakterine Ruby (Zoe Kazan) ismini veren Calvin, kısa bir süre sonra roman karakterini canlı bir şekilde karşısında görür. Fakat Ruby’nin yazarına bağımlı bir karakter olmadığı gibi özgür iradeye sahip olduğu ve kendi kararlarını alabildiği ortaya çıkıyor.


Eleştirmenler tarafından tam not alan filmin yönetmenliğini Jonathan Dayton ve Valerie Faris birlikte yapıyor.


 

The Hours - Saatler - 2002


Yazar Michael Cunningham’ın aynı isimli öyküsünden uyarlanan bol ödüllü film, Virginia Woolf’un hayatından ve Mrs. Dalloway adlı eserinden esinlenmektedir.


Stephen Daldry yönetmenliğindeki filmin oyuncu kadrosunda Meryl Streep, Nicole Kidman, Julianne Moore, Ed Harris ve John C. Reilly gibi isimler bulunuyor.


9 dalda Oscar adaylığı olan ve Nicole Kidman’a “En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını" kazandıran film üç farklı zaman diliminde geçmektedir. Üç farklı zamanda 3 farklı kadının bir günü Virgina Woolf’un eseriyle bağlantılıdır.


1923 – Virginia Woolf, Mrs. Dalloway isimli eserini yazmaya başlar, fakat bir depresyonun içinde, sağlık sorunlarıyla boğuşmaktadır.


1951 – Ev hanımı Laura Brown, Mrs. Dalloway’i okurken hayatından kaçmanın yolunu aramaktadır.


2001 – AIDS’e yakalanan eski kocası ile Clarissa arasında Mrs. Dalloway üzerine özel bir bağ vardır.


 

The Ghost Writer - Hayalet Yazar - 2010


Eski BBC muhabiri ve gazeteci Robert Harris’in aynı isimli kitabından uyarlanan Roman Polanski imzalı filmin senaryosunu da bu ikili kaleme almış. Ewan Mcgregor ve Pierce Brosnan’a Olivia Williams ve Kim Cattrall eşlik ediyor.


Filmde, eski bir İngiliz Başbakanı’nın anılarını yazması için tutulan hayalet yazarın hikâyesi anlatılıyor. Eski Başbakan, hayati tehlikeye rağmen sakladığı sırları paylaşmaya kararlıdır.


Yazar, araştırmaları sırasında kendisini CIA'den silah endüstrisine, Beyaz Saray’dan Downing Street 10 adresine uzanan bir ağın içinde buluyor. Bununla beraber eski Başbakan, görev süresince terörle mücadele adına, bir grup İngiliz vatandaşının gizlice CIA'e teslim edilmesine izin vererek, zanlıların işkence görmesine sebebiyet vermiştir.


Hakkındaki tutuklama kararı nedeniyle giremediği İngiltere ve ABD’ye bol bol siyasi gönderme yaptığı filmi Polanski, İsviçre'de ev hapsindeyken çekmiştir.


 

Deconstructing Harry - Yaramaz Harry - 1997


Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film tam bir Woody Allen klâsiği. Yazıp, yönettiği filmde Allen’ın yanı sıra Judy Davis, Kirstie Alley, Billy Crystal, Robin Williams, Demi Moore, Elizabeth Shue, Tobey Maguire ve Stanley Tucci gibi oyuncular bulunuyor.


Filmde Harry Block isimli, orta yaşlı olması rağmen asla büyümeyen bir yazarın yaratıcılık ve erotizm dolu yaşamı anlatılıyor. Harry, yayıncısından bir sonraki kitap için avans almış, fakat kitaba başlamamıştır bile. Bir ödül için seyahate çıkması gerekir. Bu seyahatte yanında birinin olması ister, ama bu hiç de kolay değildir. Bu karar için üç eski karısı, sevgilileri, çocukları ve arkadaşlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır.


 

Sylvia - 2003


Gwyneth Paltrow’un, edebiyat dünyasının en melankolik isimlerinden biri olan Sylvia Plath’ı canlandırdığı filmin yönetmenliğini Christine Jeff üstleniyor.


Plath, şair Ted Hughes ile tanışır ve onun dizelerinden yansıyan zekâsına vurularak âşık olur. İlişkileri evlilikle sonuçlanır. Bir süre sonra kocasının etkisinde olan başka kadınların varlığını da hisseden Plath, onun gölgesinde kendi sanatında zorlu bir süreçten geçmektedir. Kendisini depresyonun eşiğinde bulan, intihar eğilimli Sylvia Plath, bir yarı otobiyografik roman ve az sayıdaki şiirle kendi çarpıcı edebiyat serüvenini yaratacaktır.


Şair Ted Hughes rolünde Daniel Craig’i izlediğimiz filmde Jared Harris ve Gwyneth Paltrow’un annesi Blythe Danner de yer alıyor.


 

The Words - Çalıntı Hayat - 2012


Yönetmenliğini ve senaristliğini Brian Klugman ve Lee Sternthal ikilisinin yaptığı, ülkemizde Çalıntı Hayat ismiyle gösterilen filmin başrolünde Bradley Cooper bulunuyor. Jeremy Irons, Dennis Quaid, Olivia Wilde, Zoe Saldana oyuncu kadrosunda bulunan diğer isimler.


Bradley Cooper’ın canlandırdığı Rory Jansen isimli genç yazar, ilk kitabıyla edebiyat dünyasına hızlı bir giriş yapmış, otoritelerin dikkatini çekmiş ve yakaladığı şöhretin tadını çıkarmaktadır. Eşiyle birlikte bu mutlu hayatın tadını çıkaran Jansen, adını bile bilmediği yaşlı bir adamın, romanı üzerine iddiası yüzünden zor duruma düşer.


 

Chinese Coffee - Çin Kahvesi - 2000


Yönetmenliğini Al Pacino’nun yaptığı filmin başrolünde yine kendisi bulunuyor. Al Pacino’ya Jerry Orbach eşlik ediyor.


Beş parasız bir yazar olan Harry Levine, bir New York gecesinde kendisine borcu olan fotoğraf sanatçısı arkadaşı Jack Manheim’dan borcunu istemeye gider. Fakat arkadaşında da para olmadığını öğrenir.


Daha sonra Manheim, Harry’nin yazdığı kitabı okumaya başlar ve ikili kendi sanatları, geçmişleri, aşkları ve şimdiki hayatları üzerine konuşmaya başlarlar. Ve Jake hayatlarıyla ve para sorunlarıyla ilgili bazı özel gerçekleri öğrenir.


 

Secret Window - Gizli Pencere - 2004


Stephen King’in romanından uyarlanan ve Panik Odası’ndan tanıdığımız David Koepp’in yönetmenliğini üstlendiği filmin başrolünde Johnny Depp bulunuyor. John Turturro, Maria Bello ve Timothy Hutton dikkat çeken diğer isimler.


Gerilim romanlarıyla ün yapmış olan başarılı yazar Mort Rainey, kendisini aldatan karısından boşandıktan sonra ıssız Tashmore Gölü’nün yakınında bir kulübeye yerleşir. Yeni kitabı üzerinde çalışırken yazar tıkanıklığı sorunuyla baş etmeye çalışan Rainey, John Shooter isimli esrarengiz bir adamın hayatına girmesiyle de uğraşmak zorunda kalır. Shooter, Rainey’i kendi öyküsünü çalmakla suçlamaktadır. Olay giderek büyür ve tehlikeli bir hâl alır.
Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page