top of page
Schoolgirl with Books

Yazmak Konulu Filmler Listesi 3

Kimi edebiyat uyarlaması kimi özgün yapıtlar olan yazarlık ve yazmak konulu filmler listesi.
Infamous - Gerçeğin Peşinde - 2006


Çağdaş Amerikan edebiyatının en özgün isimlerinden biri olan Truman Capote’nin, gerçeğin edebiyatla buluştuğu kült romanı “Soğukkanlılıkla”nın (In Cold Blood) yazılış süreci beyaz perdeye iki kez taşındı. Romanın yazılış süreci anlatılan 2005 yapımı ilk uyarlamadan bir yıl sonra ikincisi yayına girdi.


Douglas McGrath’ın yönetmenliğini üstlendiği bu ikinci filmde Truman Capote’yi İngiliz oyuncu Toby Jones canlandırırken, Perry Smith rolünde Daniel Craig ve yazar Harper Lee rolünde Sandra Bullock bulunuyor. Filmde ayrıca Sigourney Weaver, Gwyneth Paltrow, Jeff Daniels, Hope Davis ve İsabella Rosellini gibi isimler de yer alıyor.


Gazetede, Kansas’ta bir aileden dört kişinin öldürüldüğü haberini okuyan Capote, olayın geçtiği yere gider. Tanıklarla ve şüphelilerle konuşur. Şüphelilerden biri olan Perry Smith ile farklı bir iletişimin içine girer ve bu ilişki kült romanı In Cold Blood’un yazılmasına sebep olur.


 

Wonder Boys - Harika Çocuklar - 2000


Los Angeles Sırları filmiyle Oscar almayı başaran Curtis Hanson yönetmenliğindeki film, oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Başroldeki Michael Douglas’ın canlandırdığı Grady Tripp üniversitede profesör ve aynı zamanda yazardır. Yedi senedir üzerinde çalıştığı ve bitiremediği roman nedeniyle yayıncısından baskı görmesi bir yana özel hayatında da işler yolunda gitmemektedir.


Filmde Michael Douglas’a Tobey Maguire, Frances McDormand, Katie Holmes ve Robert Downey Jr. eşlik ediyor.


Bob Dylan, Things Have Changed film müziğiyle Oscar’ın sahibi olmuştur. Film, Michael Chabon’un aynı isimli romanından uyarlanmıştır.


 

Barton Fink - 1991


90’lı yılların en önemli yapımlarından biri olan Barton Fink, Ethan ve Joel Coen kardeşler tarafından yazılıp yönetildi. John Turturro’nun canlandırdığı Barton Fink karakteri başarılı bir oyun yazarıdır. Fakat Hollywood yapımı bir senaryo yazması için işe alınır. Kaldığı yer olan virane Hotel Earle’de John Goodman’ın oynadığı yan komşusu geveze sigortacı Charlie Meadows hayatına dâhil olur. İşverenleri senaryonun kabataslak olmasının yeterli olduğunu düşünürken alışık olmadığı bu durum Fink için bir tıkanıklığa sebep olur. Hayatına giren diğer insanlar da bu konuda ona yardımcı olmaz ve senaryo yazım işi çıkmaza girer. Ta ki Charlie’nin gerçek kimliği ortaya çıkana dek.


Filmde William Shakespeare, William Faulkner, John Keats, Flannery O’Connor gibi edebiyat dünyasından isimlere göndermeler bulunmaktadır. Coen kardeşler senaryoyu, film sektöründe kendi yaşadıkları zorluklardan esinlenerek yazdıklarını söylemişlerdir.


Film, Altın Palmiye ile birlikte “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerinin de sahibi olmuştur.


 

Stranger Than Fiction - Lütfen Beni Öldürme - 2006


On yıldır çalışmakta olduğu romanı bitirmek üzere olan yazar Karen Eiffel, romanının ana karakteri olan Harold Crick’i hikâye içinde öldürmeyi planlamakta, fakat bunu nasıl yapacağını bilememektedir. Yazarın bilmediği şey ise Harold Crick, gerçekten vardır ve yazarın yazdıklarını yaşamaktadır.

Harold Crick ise rutin, sıkıcı bir hayata sahiptir. Ancak bir gün kafasının içinden gelen bir sesle her şey değişir. Bu ona hayatını dikte eden bir yazarın sesidir. Harold, öleceğinden bahsedildiği anda yazarın peşine düşmeye ve kararını değiştirtmeye karar verir.

Marc Forster yönetmenliğindeki filmin zengin oyuncu kadrosunda Will Ferrell, Maggie Gyllenhaal, Emma Thompson, Dustin Hoffman ve Queen Latifah bulunuyor.


 

Adaptation - Tersyüz - 2002


Charlie Kaufman tarafından yazılan ve Spike Jones tarafından yönetilen film, senarist Charlie Kaufman’ın dönemin ünlü eserlerinden biri olan Susan Orlean’a ait The Orchid Thief’i senaryolaştırma çabasında yaşadığı zorlukları konu ediniyor. Bu sıkıntıları yetmiyormuş gibi bir gerilim senaryosu yazmaya çalışan filmdeki ikiz kardeşi Donald Kaufman (kurgusal karakter) ile de uğraşmaktadır. Charlie bu süreç içinde yolunu kaybeder.


Kendini yazan ünlü senarist Charlie Kaufman rolünde Nicolas Cage’i izliyoruz. Susan Orlean rolünde ise Meryl Streep var. Chris Cooper, Tilda Swinton, Brian Cox oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler.


Bu filmle Charlie Kaufman “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında Bafta Ödülü’nü, Chris Cooper ise “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Akademi Ödülü’nü almıştır.


 

Reprise - Tekrar - 2006


2006 yılında “En İyi Yabancı Film” Akademi Ödülü’nün sahibi olan Norveç yapımı film, yönetmen Joachim Trier’in Oslo Üçlemesi’nin (Üçlemenin diğer filmleri “Oslo, August 31st” ve “The Worst Person in the World”) ilk uzun metrajlı filmidir. Reprise, İstanbul Film Festivali’nde de “Altın Lale” Ödülü’nü kazanmıştır.


Yazar olma hayalleri kuran iki genç arkadaş Erik ve Philip’in tutkularına, hırslarına, arkadaşlığa ve edebiyata dair bir film Reprise. Hayallerinin peşinden koşmak isteyen iki arkadaştan Erik, yayınevleri tarafından sürekli geri çevrilirken, Philip beklenmedik şekilde bir gecede ünlü olur. Ünlü olduktan sonra psikolojik sorunlar yaşayan Philip hastaneye kaldırılır ve tedavi olur. Bu süreçte yazma isteğini kaybeden Philip, taburcu oluktan sonra arkadaşına yazmayı bıraktığını açıklar. Erik ise bu durumu kabullenmez ve Philip’i bu kararından döndürmeye çalışır.


Filmin oyuncu kadrosunda Anders Danielsen Lie, Espen Klouman Hoiner ve Viktoria Winge bulunuyor.


 

The Last Station - Son İstasyon - 2009


Ülkemizde “Aşkın Son Mevsimi” ismiyle gösterime giren film, Jay Parini’nin Leo Tolstoy hakkında yazdığı biyografik kitabının uyarlamasıdır. Leo Tolstoy’un hayatı 1910 senesinde 82 yaşındayken bir tren istasyonunda zatürreden dolayı son bulmuştur. Filmde, Tolstoy’un ölüme yaklaştığı bu son dönemlerinde 48 yıllık hayat arkadaşı Sofya Tolstaya ile arasındaki ilişkiye tanıklık ediyoruz.


Helen Mirren filmdeki performansıyla Rome Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” Ödülü’nü alırken, aynı dalda Altın Küre’ye aday gösterilmiştir. Christopher Plummer ise “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategorisinde Altın Küre’ye aday olmuştur.


Filmin yönetmenliğini Michael Hoffman üstleniyor.


 

Nocturnal Animals - Gece Hayvanları - 2016


Austin Wright’ın “Tony ve Susan” isimli romanından uyarlanan neo-noir tarzı psikolojik-gerilim filmi Gece Hayvanları’nın senaristliğini ve yönetmenliği Tom Ford yapıyor.


İkinci evliliğini bir doktorla yapan Susan Morrow, bir gün posta kutusunda 19 yıl önce terk ettiği ve yazar olan eski eşinin hiç yayımlanmamış eski bir romanının taslağını bulur. Eski eşi Edward Sheffield roman hakkındaki fikrini sormaktadır. Susan, geçmişi sembolik bir biçimde anlatan bu kitabı elinden bırakamaz. Okudukça kitabın kahramanı Tony ile birlikte geçmişi hatırlar ve bir hesaplaşma kaçınılmaz olur.


Susan Morrow rolünde Amy Adams’ı, Edward Sheffield ve Tony Hastings karakterlerinin ikisinde de Jake Gyllenhaal’ı izliyoruz. Aaron Taylor-Johnson ve Michael Shannon oyuncu kadrosundaki dikkat çeken isimler.


Film, Venedik Film Festivali’nden “Büyük Jüri Ödülü” ile ayrıldı.


 

My Salinger Year - Salinger Yılım - 2020


Joanna Rakoff’un “Salinger Yılım” isimli kitabından uyarlanan 2020 yapımı filmde Rakoff’un gerçek anıları anlatılmaktadır.


Yazar olma hayalleri kuran Joanna, ünlü yazar J.D. Salinger’ın edebiyat ajansında iş bulur. Görevi çok basittir. Münzevi bir hayat yaşayan ve kimseyle iletişim kurmayan Salinger’a gelen mektupları cevaplamak. Joanna, patronu Margaret’ın direktifleriyle mektuplara standart cevaplar vermek zorundadır. Fakat bir süre sonra Joanna, gelen mektuplara kayıtsız kalamaz ve içinden geldiği gibi cevaplar vermeye başlar. Bu arada ara sıra olsa da ajansa telefon eden Salinger ile kısa ama heyecan verici diyalogları olur.


Philippe Falardeau yönetmenliğindeki filmin oyuncu kadrosunda Margaret Qualley, Sigourney Weaver ve Douglas Booth bulunuyor. J.D. Salinger’a sesiyle hayat veren isim ise Tim Post.


 

Kill Your Darlings - Öldüresiye Sevmek - 2013


Allen Ginsberg, Jack Kerouac ve William Burroughs gibi isimlerin oluşturduğu Beat hareketinin ve ortaya çıkış hikâyesinin, Lucien Carr’ın Riverside Park'ta işlediği David Kammerer cinayeti ekseninde işlendiği film, gerçek olaylara dayanmaktadır.


John Krokidas’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan filmdeki karakterler ve oyuncu kadrosu şu şekilde:


Daniel Radcliffe / Allen Ginsberg

Dane DeHaan / Lucien Carr

Ben Foster / William Burroughs

Jack Huston / Jack Kerouac.


(Uyarı: +18)

 

Best Sellers - Çok Satanlar - 2021


Usta oyuncu Michael Caine ve Aubrey Plaza’yı başrollerinde gördüğümüz filmin yönetmen koltuğunda Lina Roessler oturuyor.


Babasının yayınevini yönetmek zorunda kalan editör Lucy, zor durumdaki yayınevini kurtarmak için çözüm bulmak zorundadır. Yayınevinin raflarında eski bir sözleşme bulan Lucy, uzun yıllardır kitap yayımlamayan, yaşlı, huysuz ve alkolik ihtiyar olan Harris Shaw’un yayınevine bir kitap borcu olduğunu öğrenir. Harris Shaw’u yeni bir kitap için ikna etmek o kadar kolay olmayacaktır. Harris ikna olduğunda ise Lucy kitap tanıtımı için bir yazar turu düzenler. Harris huysuzluğunu bu tur boyunca da göstermeye kararlıdır. Fakat bu huysuzluğunun ardında hüzünlü bir hikâye saklıdır.


2021 yapımı film ayrıca kitap pazarlamasında sosyal medyanın etkisine de değiniyor.Not: "Yazmak Konulu Filmler Listesi"nin 2. bölümü için tıklayın: Yazmak Konulu Filmler Listesi 2

Commentaires


Schoolgirl with Books
bottom of page