top of page

BİYOGRAFİ

Image-empty-state.png
social-media-1515997_640.png

social-media-1515997_640.png
social-media-1515997_640.png
social-media-1515997_640.png

social-media-1515997_640.png

social-media-1515997_640.png

Neptun Emel Kosi

Yazar / Tv Programcısı

On bir yıldır çeşitli kısa hikâyeler ve makaleler yazan yazarın yayımlanmış dört romanı dışında (Mavi Kuyruk, Siyah Palto, Aralık, Londra Düşleri) pek çok yerli/yabancı edebiyat dergisi ve gazetede kısa hikâyeleri ve makaleleri yayımlanmıştır. 2015’ten bu yana Londra menşeili Eurovizyon Gazete’de köşe yazarlığı yapmakta, yazılarına bolca fantastik ekleyerek okurlara sunmaktadır.

Bir süre Washington D.C’de Bonbon Kids Magazine isimli çocuk dergisinde illustre edilmiş masalları yayımlanmış, derginin kapanmasıyla birlikte (tekrar açılması gündemde) yeni dönem için yazılarını beklemeye almıştır.

Yazar 2019’dan beri Kanal T İngiltere’nin Londra stüdyolarında Neptün’le Yolculuk isimli kültür-sanat, edebiyat içerikli programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir. 2020 Nisan itibariyle program yeni sezonunda Emel Kosi ile Haftalık Ajanda ismiyle aynı formatta devam etmektedir.

Her fırsatta hem yaşadığı şehirde hem de Amerika’ya yaptığı seyahatlerde çeşitli edebiyat etkinliklerine katılım sağlayan yazar, 2011’de bir evlilik yapmış ve eşinin (Stained Glass Artist) stüdyo çalışmalarını sürdürdüğü Londra’ya yerleşmiş ve kariyerine orada devam etme kararı almıştır.

Yazar, kedileri, kuşları, balıkları ve bahçelerini her gün ziyaret eden sincap ve tilkileriyle birlikte, raflarında yüzlerce eşsiz hikâyenin kendi aralarında fısıldaştıkları kıymetli kütüphanesi eşliğinde yazarak ve okuyarak, her daim gri kanatlarıyla sizi kucaklayan Londra’da yaşamını sürdürmektedir.

Ve yazar, her şehrin altında ondan bir tane daha olduğuna inanır. Her şehir, bir alt şehre açılan sayısız kapıya ve anahtara sahiptir.

MERAK EDİLENLER

DOĞUM TARİHİ VE YERİ: 5 Mart, İstanbul

YAŞADIĞI ŞEHİR VE SEMT: Londra

MEDENİ HALİ: Evli

EĞİTİMİ: Üniversite / Davranış Bilimleri

MESLEĞİ: Fantastik kurgu yazarı. Masal terapisti. Televizyon programcısı. Köşe yazarı.

ETKİLENDİĞİ YAZARLAR: Neil Gaiman, Virginia Woolf, H. P. Lovecraft, Terry Pratchett, China Mieville…

EN SEVDİĞİ SANAT TÜRÜ: Edebiyat, sinema, bale.

SEVDİĞİ YEMEK VE İÇECEKLER: Çikolatalı tatlılar, kahve.

SEVDİĞİ RENKLER: Menekşe, safir, zümrüt ve siyah.

SEVDİĞİ ÇİÇEKLER: Tüm bitkiler ama ilk sırada; Kaktüs, wisteria, eden climbing rose, hanımeli diyebilirim galiba.

SEVDİĞİ / BESLEDİĞİ HAYVANLAR: Tüm hayvanlar âlemi / Kedi, kuş, balık.

MEVSİMİ: Sonbahar ve ilkbahar.

MEKÂNI: Neptün, su altı.

GALERİ

typewriter-5065594_1280.jpg
bottom of page