top of page
Schoolgirl with Books

Benito Pérez Galdós - Marianela

İspanyol edebiyatının klasiklerinden kabul edilen Marianela; Gül Özdemir’in özenli çevirisi ve PND Kitap etiketiyle ilk kez Türkçede!


Marianela
Benito Pérez Galdós - Marianela - PND Kitap

1843 yılında İspanya’da Las Palmas’a bağlı Kanarya Adaları’nda dünyaya gelen Benito Pérez Galdós; kimi eleştirmenlere göre İspanyol edebiyatının Miguel de Cervantes’ten sonraki en önemli ikinci yazarıdır. Oldukça üretken bir yazar olan Galdós, hayatı boyunca 31 roman, 46 ulusal bölüm, 23 oyun, 20 cilt kısa kurmaca ve birçok gazete yazısı yayımladı.


Benito Pérez Galdós
Benito Pérez Galdós (1843-1920)

1897 yılında İspanya Kraliyet Akademisine seçilen yazar, 1912 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi. Fakat kilise karşıtı görüşleri sebebiyle, gelenekçi Katolik muhafazakâr kesim tarafından boykot edildi.


İspanyol gerçekçiliğinin öncüsü olarak kabul edilen Benito Pérez Galdós’un ismi; Tolstoy, Balzac, Dickens gibi isimlerle anılır.


1878 tarihli bir dünya klasiği olan Marianela, Galdós’un tez romanları serisini sonlandıran erken dönem eserlerinden biridir. Galdós bu romanında; görünenle görünmeyenin algılanışını bir maden kasabası üzerinden kendine has üslubuyla aktarırken, dönemin İspanyol taşrasına da bir mercek tutuyor.


Kör ve asil bir genç olan, güzellik kavramına tutkun yakışıklı Pablo ile yetim ve efendisinin güzellik anlayışına göre çirkin olduğunu düşünen Marianela üzerinden güzellik-çirkinlik, hayal-gerçek, arkadaşlık-aşk, yaşam-ölüm ve sosyal statü gibi kavramların sorgulandığı; derin psikolojik analizlerin, sosyal eleştirilerin yapıldığı ve tüm bunların olağanüstü doğa betimlemeleriyle harmanlandığı yürek burkan bir roman.


“BİR BAKIŞ, İNSANI ÖLDÜREBİLİR Mİ?”


İspanyol edebiyatının klasiklerinden kabul edilen Marianela; Emre Albayrak’ın editörlüğü, Gül Özdemir’in özenli çevirisi ve PND Kitap etiketiyle ilk kez Türkçede!


Marianela'yı kitapyurdu.com üzerinden temin edebilirsiniz.


 

Yayınevi: PND Kitap


Editör: Emre Albayrak


Çevirmen: Gül Özdemir


Kapak Tasarımı: Sena Mavi


Sayfa Sayısı: 248


Ebat: 13x19,5 cm


Baskı Yılı: Temmuz 2023


Kategori: Klasik/Roman

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page