top of page
Schoolgirl with Books

Pandabiyat Dergi 2. Sayısı Çıktı

Pandabiyat’ın 2. sayısı, çift kapak tasarımıyla ve PND Kitap etiketiyle yayımlandı. Derginin kapak yazarı: Benito Pérez Galdós.


Pandabiyat 02
Pandabiyat 02 - PND Kitap

4 Ocak 2021 tarihinde Pandabiyat web sitesi olarak çıktığımız edebî yolculuğumuza 4 Ocak 2023 tarihinden itibaren PND Kitap’ı da yanımıza alarak devam ediyoruz. Şimdi sıra Pandabiyat'ı basılı olarak sizlerle buluşturmaya geldi.


Kurucumuz Emre Albayrak'ın editörlüğünde hazırlanan Pandabiyat’ın 2. sayısında İspanyol edebiyatının Cervantes’ten sonraki en önemli ikinci yazarı kabul edilen; 1897’de İspanya Kraliyet Akademisine seçilen ve 1912’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen Benito Pérez Galdós’u kapağımıza taşıdık.


Benito Pérez Galdós’un, Gogolvari öyküsü “Kafam Nerede?” (¿DÓNDE ESTÁ MI CABEZA?), Gül Özdemir’in çevirisiyle ilk kez Türkçede!


Galdós’un yayınevimizden çıkan romanı Marianela’nın da çevirmeni olan Gül Özdemir, yazar ve onun 1878 tarihli klasik eseri Marianela hakkında "İspanyol Yazar Benito Pérez Galdós’un 'Marianela'sı Üzerine" isimli bir makale kaleme aldı.


Çevirmen Yâsin Kocadüz, Yidiş dilinin ve edebiyatının Shakespeare’i olarak anılan Avrom Sutzkever’in “İnfaz” (EKZEKÚTSYE) şiirini çevirdi ve Sutzkever hakkında bir yazı hazırladı.


Pandabiyat'ın 2. sayısında yer alan yazarlar: Benito Pérez Galdós, Canan Sancak, Elif Altıntaş, Elif Derviş, Avrom Sutzkever, Hasan Kılıç, İlknur İşcan Kaya, Ebru Özeke Tökmeci, Muzaffer Mustafa, Ahmet Zeki Yeşil, Zeki Bakıtkal ve Bünyamin Tan.


Çevirileriyle Gül Özdemir ve Yâsin Kocadüz Pandabiyat’a değer kattı.


Derginin çift kapak tasarımına imza atan sanatçı ise Sena Mavi.


Keyifli okumalar dileriz.


Derginin üçüncü sayısı için yazılarınızı, özgeçmişinizle beraber 25 Ağustos tarihine kadar pandabiyatdergi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.


Pandabiyat 02, şimdi kitapyurdu.com’da satışta!Yayınevi: PND Kitap


Editör: Emre Albayrak


Kapak Tasarımı: Sena Mavi


Sayfa Sayısı: 66


Ebat: 14x21 cm


Baskı Yılı: Temmuz 2023


Kategori: Dergi

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page