top of page
Schoolgirl with Books

Julia Green - Kırlangıç Bayırı Çocukları

Gelecek için ezberleri bozmak, yıldızlara bakmak...


Kırlangıç Bayırı Çocukları
Julia Green - Kırlangıç Bayırı Çocukları - Günışığı Kitaplığı

İngiliz yazar Julia Green, Türkçe’deki ilk romanında, yaşamı savaşla altüst olan kentli bir çocuğa odaklanıyor. Modern yaşamın konforundan ve alışkanlıklarından çok uzak yeni bir coğrafyada yaşama tutunmayı lirik bir dille resmediyor. Mutluluk için gerçek ihtiyaçlarımızı düşündürürken, korkulara, kaygılara rağmen geleceği yeniden kurmanın ipuçlarını işaret ediyor. 

 

Isabella ile babası, peş peşe patlamalarla aniden savaş alanına dönen Roma’dan kaçarlar. Annesini, ablasını ve haber alamadığı biricik arkadaşı Marta’yı geride bırakan Isabella, İskoçya taşrasındaki metruk dede evine vardıklarında şaşakalır. Elektriksiz, marketsiz, ıssız yaban ortama alışmaya çalışır. Telefon bulmaya giden babası geri dönmeyince yapayalnız kalır. Marta’ya mektuplar yazar, tek başına cesaretle direnir. Derken bir gün, doğanın sunduklarıyla yaşamaya alışık kardeşler Rowan ve Kelda’yla tanışır…


Julia Green


İngiltere’nin güneyinde, Surrey ilçesinin Mole Vadisi’nde tarihsel küçük bir köy olan Ashtead’de doğan Julia Green, Canterbury’deki Kent Üniversitesi’nde, İngiliz ve Amerikan Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra, felsefe alanında yüksek lisans yaptı. Bir dönem İngilizce öğretmeni, öğretim görevlisi ve kütüphane asistanı olarak da çalıştı. Ülkenin batısında Bath Spa Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazın alanında doktorasını tamamlayıp, aynı üniversitede Gençler İçin Yazarlık alanındaki çalışmalarına başladı. Küçük yaşlardan beri okumayı ve yazmayı seven Green, bugüne kadar hem çocuklar hem de gençler için pek çok kitap yazdı. To the Edge of the World (Dünyanın Bir Ucuna, 2018) ve The House of Light (Işık Evi, 2019) adlı çocuk romanları, arkadaşlığı, cesareti ve zorlukların üstesinden birlikte gelmeyi işliyor. 2023’te Günışığı Kitaplığı tarafından Türkçe’ye kazandırılan kitabı Kırlangıç Bayırı Çocukları (The Children of Swallow Fell, 2020) adlı çocuk romanındaysa, babasıyla savaştan kaçan bir kızın kırsalda yeni bir yaşam kurmasını anlatıyor. Doğada zaman geçirmeyi seven Green, eşi yazar David Almond’la birlikte Newcastle-upon-Tyne’da yaşıyor.


 

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı


Çevirmen: Azade Aslan


Sayfa Sayısı: 200


Ebat: 12x18 cm


Baskı Yılı: 2024


Kategori: Çocuk Kitabı/Roman


Yaş: 5. 6. 7. 8. Sınıflar

Commentaires


Schoolgirl with Books
bottom of page