top of page
Schoolgirl with Books

Mithat Önal - Eşikte Üç Kadın

Mithat Önal’ın yeni kitabı “Eşikte Üç Kadın” Kavim Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.


Eşikte Üç Kadın
Mithat Önal - Eşikte Üç Kadın - Kavim Yayıncılık

Mithat Önal’ın yeni kitabı “Eşikte Üç Kadın” Kavim Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı. Edebiyat dünyasına edebî ve kalıcı eserler bırakmayı amaçlayan yazar Mithat Önal’ın yeni öykü kitabı okuyucularla buluşuyor.


Öykülerinde sade bir dil kullanan yazar, yaşamın bir köşesinde kalmış hayatları gün yüzüne çıkarıyor. Kitaba ismini veren Eşikte Üç Kadın öyküsünde Melahat’in huzura hasretini duyumsayacak, İnci’nin özlemine tanıklık edecek, Firuzan’ın sevincine ortak olacaksınız. Üç farklı hayatın üç kadında ayrı ayrı nasıl tecelli ettiğini gözlemleyeceksiniz. Gıcır Para’da, Gıcır Kazım ile birlikte en gıcır parayı bulmak için sokakları, caddeleri ve yolları arşınlayacaksınız. Çocuk Mahkum İklime öyküsünde bir fedakarlığa şahitlik edeceksiniz. Bozkırdaki Firdevs Cenneti’nde ihtiyar bir kadının sesinde cenneti bulacaksınız. Zennure öyküsünde, bir kızın iki anne kalbine nasıl düştüğünü sevinçle birlikte görecek, Sürmeli’de ise Sürmeli’nin isim macerasına tebessüm eşliğinde yolculuğa çıkar gibi çıkacaksınız. Bank’ta oturan bir adam ile bir kadının gözlerinden insan manzaralarına seyre dalacak, Bir Adam Bir Kadın öyküsünde özgürlüğün ve hürriyetin kıyılarında gezineceksiniz. Çaydaki bisküvi kokusunu içinize çekerken, Karınca Ahmet’in, karıncalar için verdiği mücadelenin içerisinde bulacaksınız kendinizi. Karıncaları saymasına tebessüm ederken, zaman zaman da iç çekeceksiniz. Ahmet’in bisikletinin sepetliğine koyduğu buğday ve ekmek kırıntılarını onunla birlikte karınca yuvalarına bırakcaksınız. Kardan Kadın öyküsünde, avuçlarının içerisine umut hareleri dolan bir adamın karşısındaki kadının aslında bir kardan kadın olduğuna adamla birlikte hayretle bakacaksınız.


Gözler, insanın ruhunu yansıtan aynalardır. Kimine göre çok şeyi anlatır, kimine göre ise hiç bir şeyi. Melahat'ın gözleri, derin bir üzüntü ve endişeyle doluydu. Gözlerinin feri sönmüş, bakışları donuklaşmıştı. Sanki içindeki bir ateş sönmüş, yerine soğuk bir taş oturmuştu. İnci'nin gözleri ise özlemle doluydu. Gözlerinde uzaklara dalan, özlem barındıran bir ifade vardı. Sanki bir yere ait olmak istiyordu, ama bunu bir türlü başaramamıştı. Firuzan'ın gözleri ise mutlulukla doluydu. Gözlerinde parlayan bir ışık vardı, dünyayı kucaklıyormuş gibiydi. Firuzan her şeyin mümkün olabileceğine inanıyor gibiydi. Ben aslında üçünün yaşantılarından çok gözlerinden okumuştum neler yaşadıklarını, neler hissettiklerini. Melahat'ın gözlerinde geçmişin acılarını, İnci'nin gözlerinde geleceğin hayallerini, Firuzan'ın gözlerinde ise şimdinin sevincini görmüştüm. Bir kadının gözleri özlemi anlatırken, bir başka kadının gözleri huzuru arıyordu sesli kalabalıklar arasında. Bir başka kadının gözleri ise mutluluğun resmini çiziyordu hiç durmadan. Üç kadın, üç hayat, üç hikâye... Ortak noktaları ise, gözlerinde taşıdıkları duygularıydı. Gözler, bir insanın ruhunun aynasıysa; bu üç kadının gözleri, onların yaşamlarının yansımasıydı.


 

Mithat Önal


Yazarın, Adı Eylül ve Aşk Dolanır Ayaklarıma isimleriyle iki romanı yayımlandı. Uzun yıllar çeşitli edebiyat dergilerinde öyküler kaleme aldı. İlk öyküsü Kar Edebiyat ve Düşün dergisinde yayımlandı. İlk öykü kitabı Şefkat Usta ise okuyuculardan büyük ilgi gördü. Yazar, ikinci öykü kitabı Yorgun Bir Yazdı O’yu kaleme aldı. Üçüncü öykü kitabı Büyük Kırmızı Papağan’ı çıkardı. Yazarın bu kitabı da okuyuculardan oldukça ilgi gördü. Deneme türündeki kitabı ise Tuttum Aşkın Ellerinden.


Yazarın sırasıyla yayımlanan kitapları:

Adı Eylül (roman)

Aşk Dolanır Ayaklarıma (roman)

Şefkat Usta (öykü)

Yorgun Bir Yazdı O (öykü)

Tuttum Aşkın Ellerinden (deneme)


 

Yayınevi: Kavim Yayıncılık


Sayfa Sayısı: 120


Ebat: 13,5x21 cm


Baskı Yılı: Ocak 2024


Kategori: Öykü

Comments


Schoolgirl with Books
bottom of page